Google gibi teknolojiye yön veren şirketleri bünyesinde bulunduran Alphabet, ofislerini bu robotlara temizletmeye başladı!

Google’ın üst şirketi Alphabet, teknoloji dünyasındaki en büyük söz sahiplerinden biri. Dolayısıyla böyle büyük bir şirketten yenilikçi adımlar bekliyoruz. Şirket bu defa beklendiği gibi yenilikçi bir haberle gündemde. Alphabet’in prototip olarak geliştirdiği robotlar, Google ofislerindeki temizlik işlerinin bir kısmını üstlenmeye başladı.

Google ofislerinde robot temizlikçiler görev yapmaya başladı

Alphabet bugün yayınladığı blog yazısında Everyday Robots adını verdiği projesinden bahsetti. Bu projedeki robotlar, Google ve Alphabet’in diğer ofislerinde temizlikçi olarak yer alıyor. Proje ilk kez 2019 yılında duyurulmuştu ve duyurulmasıyla hangi alanlarda kullanılacağı merak konusu olmuştu. Zira Alphabet, bu proje için milyonlarca dolar bütçe ayıracağını açıklamıştı ve görünüşe göre bunu da yapmış.

Google ofislerini temizleyen robotlar

Robotları diğer temizlik robotlarından ayıran ise geniş bir derin öğrenme kapasitelerinin olması. Blog yazısında bahsedilene göre bu robotlar zamanla ofislerin planını ve işlerinin inceliklerini öğrenecek. Bu da onları gerçekten de kullanılabilir birer robot yapıyor.

Fabrikalarda yer alan robotları tasarlamakta iyi olsak da mekan ev olunca işler zorlaşıyor. Zira fabrikalardaki robotlar hep aynı işleri yapıyor, dolayısıyla doğru yerleştirme ve ayarlar yapıldığında robotların yaratıcı olmasına gerek kalmıyor. Ancak evlerimizdeki robotlar birden fazla senaryo arasından işi en hızlı şekilde halletmenin yolunu bulmak zorunda. Bunları tasarlamak ise pek kolay değil.

Everyday Robots

Şu anda derin öğrenmeye sahip robotları tasarlamak zor olsa da her şeye rağmen teknoloji üreticileri buna yatırım yapıyor. Yakılan milyonlarca doları düşündüğümüzde bu robotların gelecekte gerçekten de işleri kolaylaştıracağını düşünebiliyoruz. Şu anda pek fazla işi verimli şekilde halledemeseler de gelecekte insan gücünden daha ucuza çalışacakları kesin. Bu da onları gelecekteki ayak işlerinin metal kollu çalışanları yapıyor.

Endişelenmeli misiniz?

Eğer Alphabet’te çalışan bir temizlik görevlisiyseniz evet, değilseniz şimdilik hayır. Teknoloji dünyasındaki tepe isimler bile yapay zekanın hala emeklediğini düşünüyor. Şu anda robotların ve yapay zekanın emeklediğini söylesek de gelecekte robotlar daha büyük amaçlara hizmet edebilir.