Google tarafından uygulama geliştiricilerine gizlilik uyarısı geldi

0
2

Son haftalarda veri gizliliğimiz adına pek iç açıcı haberler duymadık. İngiliz firma Huq’un, kullanıcılarının verilerini başka uygulamalarla paylaştığını itiraf etmesinden sonra tekrar endişe duyduğumuz bu konu için Google’dan genel bir uyarı geldi. Play Store üzerinde uygulama yayınlamış geliştiricilere hitap eden uyarı, veri gizliliği konusunda tüm yayıncıların şeffaf olmasını istiyor.

Google, veri gizliliğinin önemine yeniden dikkat çekti

Yaptığı açıklamada veri politikasına uymayan uygulamaların platformdan yasaklanacağını söyleyen şirket, geliştiricilerden hangi izinleri nasıl kullandıkları konusunda şeffaf olmalarını istedi. İngiltere merkezli Huq firmasının BBC’ye yaptığı itiraftan bildiğimiz kadarıyla milyonlarca kişinin konum verileri en az iki uygulama ile paylaşıldı. Google bu olayın açığa çıkmasının ardından Huq’a karşı uyarılar yaparken diğer uygulama geliştiricilerine de hatırlatmalar yaptı.

Google

Huq CEO’su, yaşanan bu skandalın ardından şu açıklamayı yapmıştı:

Veri koruma ve rıza konusunu çok ciddiye almaya devam ediyoruz ve bu konuda iyileştirmeler yapmak için tasarlanmış her türlü girişimi aktif olarak destekliyoruz.

Huq CEO’su Conrad Poulson 

Dünya genelinde büyük şirketlerin, kullanıcılarından aldığı verilerin nasıl kullandığına dair gözlemler yapan bürokratlar var. Veri gizliliği son yıllardaki en büyük endişelerimizden biri olsa da hala bu durumun önüne geçilebilmiş değil. Google, geçtiğimiz ekim ayında veri politikasında değişiklik yaparak daha gizlilik esaslı bir Android deneyimini hedeflemişti. Ancak verilerimizin üçüncü tarafları ilgilendirmemesi için politika güncellemeleri yetmiyor.

‘İnsanlar verdikleri izinlerden haberdar değil’

Ekim ayında Vice dergisi, yayınladığı bir makalede günlük hayatta sıkça kullandığımız uygulamaların arka planda neler yaptığına dikkat çekmişti. Bu makale ile mobil uygulamaların bizi ne kadar tanıdığı konusundaki endişelerimiz artmıştı. Pek çok Android kullanıcısı, uygulama indirirken verdiği izinlere dikkat etmiyor ve uygulama yüklendikten aylar sonra bile önemli verilerinize erişim sağlayabiliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.