Google, I/O 2022 geliştirici konferansı sırasında bugün duyurduğu Çeviri aracına 24 yeni dil desteği ekliyor. Yeni kullanıma sunulan diller arasında Sanskritçe, Tsonga ve Sorani Kürtçesi bulunmaktadır. Yeni eklemelerden biri olan Assam dili, Kuzeydoğu Hindistan’da yaklaşık 25 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bir diğeri, Dhivehi, Maldivler’de yaklaşık 300.000 kişi tarafından konuşulmaktadır.

Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre, genişleme, şirketin 300 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan dilleri kapsamasına olanak tanıyor ve Translate’in desteklediği toplam dil sayısını 133’e getiriyor. Pichai, atılımı Google’ın çeviri algoritmasının kullanıldığı yeni bir tek dilli AI öğrenme yaklaşımına bağladı. bir örneğini görmeden metnin bir bölümünün nasıl çevrileceğini öğrenir. Etkinlik sırasında yayınlanan bir blog gönderisinde Google, yaklaşımın henüz mükemmel olmadığını kabul etti, ancak İspanyolca ve Almanca gibi dillerle aynı deneyimi sunabilmesi için teknoloji üzerinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Google, Translate’e en son 2020 yılında Kinyarwanda, Odia, Tatar, Türkmen ve Uygurca’yı desteklemek için aracı güncellediğinde önemli sayıda dil eklemişti. Google’ın işi hala kendisi için kesilmiş durumda. Dünya çapında 7.151’den fazla konuşulan dil olduğu tahmin edilmektedir. Yine de, bugünün eklemeleri, insanların başka türlü yapamayacakları durumlarda iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın