Google ve Facebook yeni bir suçlama ile karşı karşıya. İki şirket de rekor sayıda gazetenin açtığı davayla sarsıldı.

Google ve Facebook cephesinin başı büyük dertte. Geçtiğimiz aylarda reklam görüntülenmeleri ve gelirleri ile alakalı manipülasyon yaptıkları iddia edilen teknoloji devleri, davalık oluyor. Konudan dolayı zarar gördüklerini iddia eden birçok basın kuruluşu toplu halde mahkemeye gidecek.

Geniş bir topluluk tarafından açılacak dava, teknoloji devlerini büyük bir sıkıntıya sokabilir. Gazeteler, yapılan manipülasyonların, doğrudan pazar paylarına etki ettiğini iddia ediyor. Ayrıca mahkemeye başvuran kuruluş sayısı da oldukça dikkat çekici.

Gazeteler, Google ve Facebook’a dava açıyor

Sıkıntılı süreçlere gebe olması beklenen davaya, 200’den fazla basın kuruluşu dahil oluyor. 30 farklı avukatlık şirketi ile ortak ilerleyecek olan dava, şimdilik ABD çevresinde sürecek. New York‘ta toplanan başvurular sayesinde, Google ve Facebook cepheleri tek bir mahkemeye savunma verecekler. Geçtiğimiz yıllarda açılan soruşturmayla benzer konular ortaya çıkmış ve iki firmanın Apple‘a karşı pozisyon aldığı öğrenilmişti.

Zararlarının karşılanmasını talep eden basın kuruluşları, Google ve Facebook cephelerini, pazar paylarını manipüle etmek vasıtasıyla tekelleşmeye çalıştıkları yönünden suçlamakta. Genel olarak adil bir şekilde ödeme yapılmasını isteyen şirketler, davayı kazandıkları takdirde önemli miktarda gelir elde edecekler. İlk gelen bilgiler Google ve Facebook‘un kanıtlanmış zararın en az 3 katı tazminat ödeyebileceği yönünde.

Reklam gelirlerinin 2008′den bu yana düştüğü öğrenilirken, 2008 yılında 37.8 milyar dolarlık hacim, 2018‘de 14.3 milyar dolara kadar geriledi. Son yılların rakamları açıklanmazken, 2018′den de düşük gelirlerin olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle agresif hamleler yapmaktan çekinmeyen gazetelerin, adli makamlardan da destek aldığı tahmin ediliyor.

Google ve Facebook

Google cephesi ise iddialara yanıt vermekte gecikmedi. Şirket adına konuşan bir yetkili, söylemlerin asılsız olduğunu aktardı ve ekledi:

Bu iddialar tamamen yanlış. Çevrimiçi reklam alanı kalabalık ve rekabetçi, reklam teknolojisi ücretlerimiz rapor edilen sektör ortalamalarından daha düşük ve yayıncılar ürünlerimizi kullanırken kazanılan gelirin büyük çoğunluğunu elinde tutuyor. Gazeteciliğin dünyanın önde gelen finansal destekçilerinden biriyiz ve dijital çağda kaliteli gazeteciliği desteklemek için milyarlarca dolar sağladık.

Google ve Facebook

Facebook tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Google‘ın açıklamasına katılanların sayısı da bir hayli yüksek. İlerleyen günlerde tansiyonun yükseleceği dava, bakalım bizlere neler sunacak, bekleyip göreceğiz.