Google ve Match Group, uygulama içi ödemeler konusunda geçici bir anlaşmaya vardı

0
1

Tinder ve Hinge’in ana şirketi Match Group, arama devine karşı antitröst savaşında Google’dan “tavizler” kazandığını iddia ediyor. Cuma günü Match, iki taraf uygulama içi ödemeler konusunda geçici bir anlaşmaya vardıktan sonra kısıtlama emrini geri çekti.

Match, şirkete dava açtıktan bir gün sonra federal ve eyalet antitröst yasalarını çiğnediğini iddia ederek Google’a karşı emri açtı. Anlaşmazlığın merkezinde, Google’ın önümüzdeki ay uygulamayı planladığı bir politika değişikliği var. 2020 sonbaharında şirket, uygulama içi ödemeler konusundaki tutumunu “açıklığa kavuşturdu” ve tüm Android geliştiricilerinin Google Play Faturalandırma sistemi aracılığıyla “dijital mal ve hizmetler” içeren ödemeleri işlemesini zorunlu kılmaya doğru ilerlediğini duyurdu. Birden fazla uzantının ardından geliştiricilerin politikaya uymaları için 1 Haziran’a kadar süreleri var.

Ancak Match, Google’ın şirkete kendi ödeme sistemini kullanabileceği konusunda “önceden güvence verdiğini” iddia ediyor. Şirket ayrıca, Match’in yaklaşan son tarihe kadar politika değişikliğine uymaması durumunda Google’ın uygulamalarını Play Store’dan kaldırmakla tehdit ettiğini iddia ediyor.

Google, geçici sözleşmesine göre Match uygulamalarının Play Store’da kalmasına izin verecek ve alternatif ödeme sistemleri dahil ettikleri için bunları kaldırmayacaktır. Ek olarak, arama devi Match’in Google Play Faturalandırma ile ilgili endişelerini gidermek için “iyi niyetli” bir çaba göstermeyi kabul etti. Match ise Google’ın faturalandırma sistemini tüketicilere bir seçenek olarak sunmak için çaba gösterecek.

Son olarak Match, şirketin ödeme sistemi dışında gerçekleşen uygulama içi satın alma işlemlerinde Google’a komisyon ödemek yerine 40 milyon dolarlık bir emanet fonu kuruyor. 1 Temmuz’dan itibaren Match, normalde Google’a borçlu olduğu ücretleri takip edecek. Fon, iki taraf önümüzdeki Nisan ayında mahkemeye gidene kadar yerinde kalacak.

Match’in duyurusunun ardından Google, şirketi anlaşmanın şartlarını “yanlış karakterize eden” “yanıltıcı” bir basın açıklaması yayınlamakla suçladı. Google, “Match Group’un temel özelliklerden yoksun olduğu için Play’in faturalandırma sistemini entegre edemediğini iddia etmesi, Match Group’un 10’dan fazla uygulamasında Play’in faturalandırmasını proaktif ve başarılı bir şekilde kullandığı gerçeğiyle çelişiyor” dedi. Şirket, 2023 denemesinden önce Geliştirici Dağıtım Sözleşmesini ihlal ettiği için Match’e karşı dava açacağını da sözlerine ekledi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.