ABD merkezli teknoloji şirketi Google, 2,6 milyar Chrome kullanıcısını uyardı. Şirket, şifre güvenliği hakkında açıklama yaptı.

Teknoloji şirketi Google, 2,6 milyar Chrome kullanıcısının tetikte olması gerektiğini ifade etti. Çünkü şirketin açıklamasına göre, milyarlarca şifre saldırıya uğradı. Bunun nedeni ise genellikle hesaplarımızda kullandığımız parolaların aynı ya da basit olması. Çünkü birden fazla parolayı hatırlamak zor olduğu için farklı servislerde aynı parolaları kullanıyoruz. Ancak bu durum, bilgisayar korsanlarının çok sayıda hesaba erişmesi için ekmeğine yağ sürüyor.

Google, şifre yöneticisi kullanımını önerdi

Google’ın yaptığı açıklamaya göre, kısa süre önce milyarlarca şifrenin saldırıya uğradığı ve çevrim içi olarak kolayca erişilebilir olduğu ortaya çıktı. Bilgisayar korsanları bu büyük çaptaki şifre veritabanlarını ele geçirerek hesaplara erişmek için deniyor.

The Sun‘ın haberine göre, güvenlik için aynı parolaları kullanmak oldukça riskli. Çünkü birçok hesaba girmek için yalnızca bir saldırı yeterli. Ancak Google, bir şifre yöneticisi programıyla hesaplarınızı güvende tutabileceğinizi söylüyor. Zira yazılım sayesinde, farklı servisler için farklı ve karmaşık şifreler kullanılıyor. Üstelik bunları hatırlamanız da gerekmiyor.

Ayrıca şifre yöneticisinde Şifre Kontrolü adında bir araç bulunuyor. Bu araç, güvenli olmayan 4 milyardan fazla kullanıcı adı ve şifreden birini kullanarak bir web sitesinde oturum açtığınızda sizi uyarıyor. Bu konu hakkında Google’dan Jennifer Pullman daha önce şöyle konuşmuştu: “Lansmanımızdan bu yana ilk denememize 650 binden fazla kişi katıldı. Yalnızca ilk ayda 21 milyon kullanıcı adını ve şifreyi taradık. 316 binden fazlasını güvensiz olarak işaretledik.”

Şifremin güvenli olup olmadığını nasıl öğrenirim?

Açıklamaya göre, farklı sitelerden kullanıcı adı ve şifreleri çalınan herkes için büyük risk bulunuyor. Güvenlik için giriş bilgilerinizi değiştirmeniz önem taşıyor. Ancak farklı kullanıcı adlarına sahip olsanız bile daha önce güvenliği ihlal edilmiş şifreler sizi tehlikeye atabilir.

Peki, bu ne anlama geliyor? Çok basit bir parola kullanmanız muhtemelen başka birinin de kullandığını gösteriyor. Bununla birlikte, bu parolanın kendisi saldırıya uğramış olabilir. Bilgisayar korsanları, birçok farklı siteden güvenliği ihlal edilmiş bu parolaların listesini alıyor.

Yani hackerların rastgele harfler veya sayılar denemek yerine bu listelerdeki giriş bilgileriyle hesaplarınıza erişme olasılığı çok daha yüksek. Bu nedenle, tüm hesaplarınız için güçlü, benzersiz şifreler tercih etmeniz riski azaltacaktır.

Ayrıca Pullman, şöyle bir öneride bulundu: “Tarayıcıyı açın ve Ayarlar’a gitmek için sağ üst köşeye tıklayın. Daha sonra şifre seçeneklerine gitmek için anahtar sembolüne tıklayınız. ‘Kayıtlı Şifreler‘ adlı bölüm giriş bilgilerinizi kaydettiğiniz tüm web sitelerini içeriyor. Ardından ‘Şifreleri kontrol et‘e tıklayın. Chrome, bilgilerinizi tarayacak ve bunların güvenli olup olmadığını size bildirecek. Ayrıca, şifrelerinizin zayıf olup olmadığını da size söyleyecek.”