Beyaz Saray’daki bir teknoloji zirvesinden sonra Google, açık kaynaklı yazılım projeleri için harekete geçti.

Beyaz Saray’da düzenlenen açık kaynaklı güvenlik zirvesinin ardından Google, açık kaynaklı yazılım projelerinin belirlenmesi ve güvence altına alınmasında hükümet katılımını artırma çağrısında bulundu.

Zirveden kısa bir süre sonra yayınlanan bir blog yazısında, Google ve Alphabet’in Küresel İlişkiler Başkanı ve Baş Hukuk Yetkilisi Kent Walker, açık kaynak finansmanı ve yönetimi için hükümet ve özel sektör arasındaki iş birliğine ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Walker, “En temel güvenlik değerlendirmeleri ve iyileştirmeleri, kaynakların önceliklendirilmesine ve tahsis edilmesine yardımcı olmak ve ayrıca kritik açık kaynak projelerini belirlemek için kamu-özel sektör ortaklığına ihtiyacımız var.” dedi.

Beyaz Saray'daki bir teknoloji zirvesinden sonra Google, açık kaynaklı yazılım projeleri için harekete geçti.

Google açık kaynaklı yazılımlar için güvence talebi istiyor

Blog yazısı ayrıca, açık kaynak ekosistemini güvende tutmak için kamu ve özel yatırımlarda artış çağrısında bulundu. Bu tür projelerin finansmanı ve incelemesi çoğunlukla özel sektör tarafından yürütülmekte.

Google yetkilisi Walker konuyla ilgili şunları söyledi:

“Açık kaynak yazılım kodu halka açıktır, herkesin kullanması, değiştirmesi veya incelemesi için ücretsizdir. Bu nedenle kritik altyapı ve ulusal güvenlik sistemlerinin birçoğuna hitap eder. Ancak bu kritik kodun güvenliğini sağlamak için resmi bir kaynak tahsisi ve birkaç resmi gereksinim veya standart yok. Aslında, bilinen güvenlik açıklarını düzeltmek de dahil olmak üzere açık kaynağın güvenliğini korumak ve geliştirmek için yapılan çalışmaların çoğu gönüllü bazında ilerliyor.”

Google Altyapı Başkan Yardımcısı Eric Brewer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bir zirve olarak adlandırılsa da bugünkü toplantı, açık kaynak güvenliğini iyileştirmek için somut, pragmatik çözümler geliştirmek için etkili bir çalışma oturumuydu. Katılımcılar, kritik projeleri belirlemek ve güvence altına almak için yaklaşımlar üzerinde geniş çapta anlaştılar ve özellikle bu çabaları gerçek yatırımla garanti altına aldılar. Açık kaynak projelerini sürdürenlere, bakımlarının iyi yapıldığından ve güvenlik açıklarını hızla düzeltebildiğinden emin olmak için ihtiyaç duydukları kaynakların ve desteğin verilmesi özellikle önemlidir. Beyaz Saray’ı bu önemli konudaki liderliklerinden dolayı alkışlıyoruz.”

Beyaz Saray ise Google’ın bu çağrısına henüz yanıt vermiş değil.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın