Bir internet sitesi sahibinin kendi sitesine bir veya birden fazla reklam koymasına izin veren Google AdSense, arama motoru şirketi tarafından yapılan bir açıklama ile bazı kullanıcıları üzdü. Görüntülenme sayılarını ve kendi gelirlerini bu uygulama sayesinde izleyen Android ve iOS kullanıcıları, bundan böyle, işletim sistemine özel olan ilgili mobil uygulamayı kullanamayacaklar.

Google AdSense kullanımı web platformuna aktarılıyor

Yönünü mobil uygulamalar yerine internet ağlarına çeviren ekip, mevcut olan iOS ve Android sürümlerini iptal etmeye başladığını açıkladı. Bu yüzden bazı kişiler, uygulamanın istemcisine ulaşamıyor. Web sistemini “yatırım yapmaya devam ettiğimiz bir alan” olarak tanımlayan Google, yeni sistemin PWA konsepti ile tasarlandığını belirtti. PWA destekçisi olan firma, yeni oluşumun Android platformundaki gibi kolay bir şekilde yönetilebileceğini ifade etti.

PWA, bir internet sitesinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini sağlar. Bu özel kodlama, ayrıca, o sitenin çevrim dışı iken bile erişilmesine imkan tanır. Bu bilgilere dayanarak bir açıklama yapan Amerikalı marka, şunları söyledi: “Tüm platformları destekleyen ortak bir web uygulamasına yatırım yaparak, mobil cihazlar için optimize edilmiş AdSense özelliklerini eskisinden çok daha hızlı bir şekilde sizlere sunabileceğiz.”

AdSense ekibi, ileriye dönük hizmet için daha etkileşimli ve proaktif bir deneyim sunmayı arzuluyor. Peki, ekibin bu proje doğrultusundaki yeni amaçları ve vizyonları neler?

— Kullanıcıların hesaplarını daha sağlıklı bir şekilde yönetmek

— Kullanıcılara harika içerikler oluşturma metotlarına odaklanmaları için daha çok izin vermek

— Sorunlar veya fırsatlar hakkında yardıma ihtiyaç duyan bireylere daha hızlı bir şekilde yardım etmek