Dünyadaki özel günleri bünyesindeki Doodle etkinlikleriyle anan Google, şimdi de ünlü bilim adamı Stephen Hawking’in doğum gününü kutladı.

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Stephen Hawking, doğum gününde Google tarafından hazırlanan özel bir Doodle aracılığıyla anıldı. Bugün yaşıyor olsa 80. yaş gününü kutlayacak olan Hawking, Einstein’dan bu yana yer yüzüne gelmiş en zeki teorik fizikçi olarak kabul ediliyor.

Stephen Hawking, Doodle ile anıldı

1942 yılının 7 Ocak gününde İngiltere’de dünyaya gelen Stephen Hawking henüz 8 yaşındayken St. Albans’a taşındı ve burada okulu bitirdikten sonra daha önce babasının da mezun olduğu Oxford Koleji‘ne kayıt oldu.

Her ne kadar gönlü Matematik bölümünde olsa da üniversite bünyesinde bulunmamasından ötürü Fizik bölümünde karar kıldı. Buna karşın Fizik üzerine doktorasını aldıktan sonra matematiğe olan tutkusunu unutmayan Hawking, Uygulamalı Matematik ve Kuramsal Fizik bölümünü bitirdikten sonra, Matematik Profesörü olmayı da başardı.

Dünyadaki özel günleri bünyesindeki Doodle etkinlikleriyle anan Google, şimdi de ünlü bilim adamı Stephen Hawking'in doğum gününü kutladı.

1960’ların ilk yıllarında ALS hastalığına yakalanan Hawking, aradan geçen zamanda motor nöronlarını iyiden iyiye kaybederek felç oldu. 1985 yılından önce en azından sesli olarak iletişim kurabilen Hawking, daha sonrasında yazıları sese dönüştürebilen özel bir yazılımla, dakikada ortalama 10 kelime sarf ederek iletişim kurmaya başlamıştı. Hawking, 21 yaşından beri cebelleştiği ALS hastalığına yenik düşerek, 2018 yılının Mart ayında hayata gözlerini yumdu.

Efsanevi bilim insanının doğumunu, yaşamını ve vefatını gösteren harika bir animasyon hazırlayan Google, bu Doodle için Stephen Hawking’in kendi sesini kullandı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.