Google, Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki 300’den fazla haber yayınıyla, Arama’da haberlerinin kısa parçalarını yayınlamasına izin verecek anlaşmalar imzaladı. Teknoloji devi, Avrupa’daki çok daha fazla haber yayıncısının içerikleri için ödeme almasını kolaylaştıracak yeni bir aracı da piyasaya sürdüğü bir blog gönderisinde gelişmeyi duyurdu.

Yayıncılar, Google ile Genişletilmiş Haber Önizleme (ENP) sözleşmesi sunan yeni aracı Arama konsolunda bulabilir. Teklifin tam olarak ne için olduğu, teklife nasıl kaydolabilecekleri ve nasıl geri bildirimde bulunabilecekleri hakkında bilgiler içerecektir. Google, program kapsamındaki tüm tekliflerin Avrupa Telif Hakkı Direktifi kapsamındaki içeriği lisanslama kurallarıyla tutarlı olduğunu söylüyor. Katılımcılar, Arama’da nelerin görüneceği ve içeriklerinin nasıl önizleneceği üzerinde tam kontrole sahip olacaktır. Ayrıca tercihlerini istedikleri zaman değiştirebilirler.

Avrupa Birliği tartışmalı telif hakkı yasasını 2019’da kabul etti ve haber toplayıcıların “bireysel kelimelerin veya çok kısa alıntıların” ötesine geçen içerik parçacıkları için haber yayıncılarına ödeme yapmasını şart koşuyordu. Bir yıl sonra Avustralya, şirketlerin içeriklerini kullandıklarında haber kuruluşlarına ödeme yapmalarını da gerektiren zorunlu bir davranış kuralları oluşturdu. Google, başlangıçta, ülke AB yasasını uygulamaya başladığında Fransa’daki haber önizlemelerini kaldırarak yanıt verdi. Yine de teknoloji devi sonunda fikrini değiştirdi ve News Corp dahil olmak üzere Avrupa ve Avustralya’daki yayıncılara içerikleri için ödeme yapmak üzere anlaşmalar imzalamaya başladı. Ayrıca, bazı ödeme duvarlı makaleleri ücretsiz olarak sunan News Showcase deneyimini başlattı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın