Google’ın Project Wing kapsamında geliştirdiği iki yeni dronu FFA tarafından onaylandı. M2 ve B3 ismini taşıyan drone’ların özellikleri ve detayları haberimizde.

Hatırlanacağı üzere Google, uzun süredir drone’lar üzerinde çalışmalar yapıyordu. Alphabet’e bağlı olan Google X tarafından yürütülen drone testleri Avusturalya’da yapılıyordu. Google X’in teslimat amaçlı tasarladığı bu drone’lar ne yazık ki Alphabet’in beklentilerini karşılayamadı.

Project Wing ismi altında sürdürülen çalışmaların, yaşanan aksaklıklardan ötürü Amerika’ya kaydırıldığı ortaya çıktı. FFA (Amerika Federal Havacılık Dairesi) belgeleriyle su yüzüne çıkan bilgilere göre Google X, Project Wingiçin iki yeni drone üzerinde çalışıyor.

Saatte 160 km hız!

M2 ve B3 kod isimlerini taşıyan bu drone’ların özellikleri ise son derece etkileyici. Gücünü elektrikli bir motordan alan bu drone’lar 120 metreyüksekliğe kadar çıkabiliyorlar ve saate 161 km (yaklaşık olarak 100 mil) hıza ulaşabiliyorlar.

Yalnızca 25 kilogram (55 pounds) ağırlığa sahip oldukları belirtilen drone’ların ne zaman aktif kullanıma sunulacağı ise henüz kesinleşmiş değil.

Öte yandan başka bir kaynak ise söz konusu drone’ların Project Wing değil, Google’ın veri toplama üzerine şekillendirdiği Project Titan için geliştirdiğini iddia ediyor.

Kesin olan tek şey Google’ın yukarıdaki özelliklere sahip 2 drone üzerinde çalıştığı. Eğer bu drone projeleri başarıya ulaşırsa, yakın gelecekte sipariş dağıtımları motor kuryeler yerine drone’larla yapılmaya başlanacak.