11 Kasım’da piyasaya sürülen ve GTA serisinin en sevilen üç oyununu bir araya getiren Grand Theft Auto: The Trilogy The Definitive Edition hakkında tartışmalar bitmek bilmiyor. Rockstar Games tarihindeki en sorunlu ve tartışmalı yapım olarak tarihe geçen GTA Trilogy ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı.

GTA Trilogy, ilk olarak mobil için tasarlanmış

GTA Trilogy ilk kez duyurulduğunda oyuncuları oldukça heyecanlandırmıştı. GTA: Vice City, GTA 3 ve GTA: San Andreas dünyasını yeniden ve yenilenmiş grafiklerle seyahat etmeyi planlayan oyuncular, üçlemenin piyasaya çıkması sonrası büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. MetaCritic ve OpenCritic ortalamalarıyla (52/100 ve 54/100) adeta yerin dibine sokulan üçleme, grafik hataları, oynanış problemleri ve hatta oyunların PS2 versiyonundaki problemlerin dahi giderilmemiş olmasıyla oyuncuları üzdü.

gta trilogy grafik karşılaştırması

Rockstar Games önümüzdeki süreçte oyuna getireceği yamalarla sorunları düzelteceğini belirtse de oyuncular durumdan hiç hoşnut değil. Yaşanan tüm olumsuz durumların yanı sıra şimdi de GTA Trilogy’nin PC versiyonunun, mobil için geliştirilen sürümlerden port edildiği ortaya çıktı. Kısacası Rockstar Games, oyunları önce mobil için geliştirmiş ve daha sonrasında buradan PC’ye uyarlamış.

GTA Trilogy

Vadim M. isimli bir Twitter kullanıcısı, oyunun kodlarını kurcaladıktan sonra mobil platformdaki kontrol şemasının oyunda unutulduğunu fark etti. Dokunmatik ekran kontrollerinin oyunda bulunmasından anlıyoruz ki Rockstar Games, oyunu PC için geliştirmek yerine önce Android ve iOS için geliştirmiş ve sonrasında PC için port etmiş.