Güney Kore ilk yerli roketiyle uydu fırlattı!

0
1

Güney Kore, uzay yolculuğu yapan bir ulus olma yolunda önemli bir adım attı. New York Times, ülkenin ilk kez yerli yapımı bir roket kullanarak yörüngeye bir uydu yükünü başarıyla fırlattığını bildirdi. Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nün 200 tonluk aracı (Kore Uzay Fırlatma Aracı-II), hem çalışan bir uyduyu (performans doğrulaması için) hem de bir kuklayı 435 mil yükseklikte yörüngeye taşıdı.

Başarının gelmesi uzun zaman aldı. Güney Kore ilk olarak 2013’te yörüngeye bir uydu fırlattı, ancak misyonun Naro roketini Rusya ile birlikte geliştirdi. Ekim 2021’deki bir ilk test fırlatması, sahte bir uyduyu uzaya kaldırdı, ancak bir oksitleyici tank arızası, uydunun yörüngede kalmasını engelleyen erken bir yanmaya yol açtı.

Başarılı uçuş, Güney Kore’nin uzay uçuşu çabalarının büyük bir genişlemesinin sadece ilk adımı. Yetkililer, 2023 ve 2027 arasında dört testi daha başlatmayı planlıyor ve doğrulama yükü, Kuzey Kore’yi izlemek için gözetleme uyduları da dahil olmak üzere daha fazla uydu görevi için bileşenlerin test edilmesine yardımcı olacak. Uzun vadeli planlar arasında daha güçlü bir roketin yanı sıra 2030’ların başında gelecek olan mürettebatsız bir Ay’a iniş aracı yer alıyor.

Uçuş, Güney Kore’nin ABD, Rusya, Çin, Fransa, Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere benzer uzay uçuşu yeteneklerine sahip bir kısım ülkeye katılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda büyük ölçüde ulusal gurur da söz konusudur. Bu, Güney Kore’nin SpaceX’in Falcon 9’u da dahil olmak üzere Amerikan uydularına ve roketlerine olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı oluyor – farklı öncelikler ve fırlatma programları hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın