Activision, Call of Duty oynarken hile yapanlara karşı daha da agresif olmayı amaçlıyor. Daha önceden Ricochet isimli bir sistem kuran şirket, mevcut yapısında dahi çok eleştirilirken, yine tartışmalı bir hamleye imza atacak. İddialara göre hile yapan oyunculara, bir daha aynı seriden başka bir oyunu oynamak imkansız olacak.

Kalıcı yasak getirmeyi planlayan Activision, geçmiş, gelecek fark etmeksizin tüm oyunlarından bu kişileri silmek istiyor. İddiaları kuvvetlendiren detay ise Ricochet‘in blog sayfasında görüldü.

Call of Duty, hilecileri her yerden silecek

Oyuncuların şikayetleri nedeniyle de kötü bir üne kavuşan Activision, daha önceden hatırlayacağınız üzere, PC’lerin çekirdeklerine kadar giren bir koruma sistemi geliştirmişti. Gizlilik konusunda sıkça tartışmalara neden olan Ricochet isimli sistem, şikayetleri bir nebze olsun sonlandırmayı başardı. Korumayı bir adım öteye taşımak isteyen Activision ise, daha sert bir adım ile geliyor.

Ricochet‘in blog sayfasında paylaşılan bir yazı, hilecileri biraz korkutabilir. Zira Activision, herhangi bir Call of Duty‘de yapılan hilenin cezasını, ömür boyu kesecek. Yakalanan kişilerin diğer tüm Call of Duty oyunlarına erişimi yasaklanacak.

Blog yazısındaki uyarılar dikkat çekerken, sonraki aşamalarda ne olacağı bilinmiyor. Ancak Activision, geçmiş veya gelecek ayırmaksızın kesinlikle Call of Duty yapımlarından hilecileri uzak tutmayı planlıyor gibi:

Güvenlik ihlalleri nedeniyle kalıcı askıya almalar artık Call of Duty: Vanguard‘ın yanı sıra Call of Duty serisindeki tüm geçmiş, şimdiki ve gelecekteki oyunlar da dahil olmak üzere seri genelinde geçerli olabilir. Ayrıca güvenlik politikasının aşırı veya tekrarlanan ihlalleri ve kimliğinizi veya donanım cihazlarınızın kimliğini gizlemeye veya karartmaya yönelik her türlü girişim, kalıcı cezalandırma ile sonuçlanacaktır.

Yapılan bu sert açıklamanın ardından herhangi bir başka duyuru gerçekleştirilmedi. Stüdyo, olan biten konusunda oyuncuların tepkilerini beklemeye geçti. Bakalım Call of Duty bünyesindeki hileciler, bu durum karşısında nasıl tepki verecekler? Bekleyip göreceğiz.