Hindistan hükümeti tarafından yeni bir açıklamaya göre, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere birçok kripto para yasaklanacak.

Hindistan Hükümeti, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Finansal reform ve düzenleme paketini açıkladı. Buna göre aralarında Bitcoin ve Ethereum’un da dahil olduğu birçok kripto para artık ülke genelinde kullanılamayacak. Hükümet, kararın gerekçesi olarak gençlerin yanlış bir yola sürüklenebilecek olmasını gösterdi.

Hindistan, sadece birkaç kripto para için izin verecek

2021 yılının başlarında bir açıklama yayınlayan Hindistan Hükümeti, bir süredir yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını ve özel kripto para birimlerinin artık kullanılmasını istemediklerini belirtmişti.

Hindistan’ın kendi merkez bankası aracılığıyla yeni bir resmi kripto para birimi oluşturacağını belirten hükümet, görünen o ki tasarıyı gerçeğe dökme konusunda kararlı. Yeni dönemde yasaklanan kripto-paraları kullanan kişilere 15 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Bu ay içerisinde güncel bir açıklama daha yayınlayan Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi, tüm demoratik toplumların kripto paralar hususunda ortak bir tavır alması gerektiğini belirtti.

Kripto-paraların yanlış enlere geçmemesinin ve gençlerin geleceğini mahvetmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirten Modi, Hindistan Merkez Bankası aracılığı ile hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Reuters merkezli raporlara göre, Hindistan’da 15 ile 20 milyon kişilik bir kripto para yatırımcı kitlesi olduğunu gösteriyor. Yine aynı kaynağa göre, ülke çapında 4.77 milyon Euro civarında bir birikim olduğunu söyleniyor.

ethereum