Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM), Apple’a üçüncü parti ödeme yöntemlerine izin vermesi için baskı yapıyor.

Bir süredir üçüncü parti ödeme yöntemi baskısına direnen Apple, yolun sonuna geldi. Hollanda hükümeti, Apple’ın üçüncü parti ödeme yöntemlerine izin vermesi için çalışmalara başladı.

Apple çalışanları, çalışma şartlarının kötü olması nedeniyle iş bırakma kararı aldıklarını açıkladı. Çalışanlarının grev kararı nedeniyle zor günler geçiren şirket, şimdi de Hollanda hükümeti ile sorun yaşıyor.

Hollanda, Apple’a üçüncü parti ödeme yöntemi için baskı yapıyor

iCulture haberine göre, Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM) tarafından alınan karar ile üçüncü parti ödeme sistemleri ile ilgili çalışma başlatıldı. “App Store’daki makul olmayan koşulların” değiştirilmesi gerektiğini belirten yetkililer, Tinder ve OkCupid gibi flört uygulamaları için üçüncü parti ödeme yöntemlerinin kabul edilmesi gerektiğini açıkladı.

Hollanda hükümetinden Apple'a üçüncü parti ödeme yöntemi baskısı

Flört uygulamalarına üçüncü parti ödeme imkanı sunulması konusunda ısrarcı olan ACM, aksi durumda Apple’a her hafta 5 milyon euro para cezası kesileceğini açıkladı. Tüketicilerin uygulamalarda özgür bir şekilde ödeme sistemi seçmeleri gerektiğinin altını çizen yetkililer, “Bu sorunun düzeltilmesi için 2 ay süre tanıdık. Aksi takdirde şirkete para cezası kesmek zorunda kalacağız.” dedi.

iPhone kullanıcılarının sadece App Store üzerinden uygulama indirebildiğini belirten yetkililer, Apple’ın oldukça baskın bir konumda olduğunu açıkladı. Benzer şekilde Epic Games davasında görevli Yargıç Yvonne Rogers, şirketin üçüncü parti ödeme yöntemlerine izin vermesi gerektiğine karar verdi. Ancak Apple cephesinde ödeme yöntemleri konusuna itiraz gecikmedi.

Apple’ın AMC gereksinimine de itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Ayrıca ACM’nin bu talebi diğer uygulama kategorilerine genişletmeyi planladığı tahmin ediliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.