Kısa süre önce beta sürümü kullanıma açılan yeni Honor internet tarayıcısı, bazı kullanıcılar tarafından ciddi tepki gördü.

2019 yılında Çin devletiyle doğrudan bağlantısı olduğu gerekçesiyle kara listeye alınan Huawei için şüphesiz alınan en zor kararlardan biri de Honor’un satılması olmuştur. 2020 yılının kasım ayında Çinli bir konsorsiyuma satılan Honor, günümüz itibariyle eski çatı şirketinden bağımsız şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

Hatta son dönemlerde açıklanan verilere göre özellikle akıllı telefon pazarında Honor’un Huawei’ye göre daha başarılı bir grafik sergilediğini söyleyebiliriz. Hatta şirket, Huawei ile alakası kalmadığı için kendi uygulamalarını da kullanıma sunmaya başladı. Bu noktada kısa süre önce yayınlanan yeni internet tarayıcısı, ciddi şekilde tepkiye yol açtı.

Honor internet tarayıcısı, sadece isim mi değiştirdi?

Bilindiği üzere el değiştirmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen Honor, halen cihazlarında büyük ölçüde Huawei’nin uygulamalarını kullanıyor. Bu durum artık şirketin ürünlerini satın alan kullanıcıların tepkisini çekmeye başlarken, şirket bu doğrultuda kendi uygulamaları ve hizmetlerini kullanıma sunmak için kolları sıvadı

Kısa süre önce de Honor Browser adında yeni internet tarayıcısının beta sürümü yayınlandı. Tarayıcı, şu an için sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilse de, kullanıcılardan gelen yorumlar uygulamanın ilginç bir şekilde daha önce kullanılan Huawei internet tarayıcısına benzerlik gösterdiği yönündeydi.

Hatta geçtiğimiz günlerde Çinli mikroblog sitesi Weibo’da söz konusu tarayıcının ekran görüntüleri paylaşılınca şirkete yönelik tepkiler daha da arttı. Görüntüler, Honor internet tarayıcısının eskisine logo ve arayüz gibi birçok noktada ciddi şekilde benzediğini ve hatta neredeyse aynı olduğu iddialarını doğrular nitelikteydi.

Bunun üzerine Honor’dan karşı hamle geldi. Şirket, bugün en son beta sürümü 5.0.0.303 ile tarayıcıda logo gibi tepki gördüğü bazı yerleri değiştirdi. Bunun yanı sıra HONOR Vision ve HONOR Smart Recommendation gibi bazı özellikler kullanıma sunuldu.

Ancak yayınlanan son güncelleme de kullanıcıların tepkisini dindiremedi. Zira uygulamayı test eden kullanıcılar, Honor internet tarayıcısının kılık değiştirmiş bir Huawei tarayıcısı olduğu yönündeki söylemlerini sürdürüyor.