HPE, yapay zeka açıklanabilirliği ve kalite yönetimi için TruEra’ya yatırım yapıyor

0
1

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) artık BT sistemlerini daha hızlı, daha doğru ve bir kuruluşun kârlılığı için faydalı hale getirmek için temel nitelikler olarak hizmet ederken, bu bileşenlerin nasıl çalıştığına ilişkin şeffaflığın önemi de daha kritik hale geliyor. Neden? Niye? Önyargılar, tıpkı insanlarda olduğu gibi AI / ML modellerine sızabilir ve bu olduğunda, sorgular ters gidebilir ve çarpık analitik, üretim sonuçlarının yanlış olmasına neden olabilir.

Açıklanabilir yapay zeka, güven, uyumluluk ve daha az önyargılı yapay zeka modelleri oluşturmak için önemlidir. Hem müşteriler hem de düzenleyiciler kara kutunun içinde ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Çoğu izleme aracı, kör noktalar bırakarak veri analistlerini sorunlara karşı uyarır, ancak nedenlerini değil.

Model performansını ve açıklanabilirliği yönetmek için bir dizi yapay zeka kalite yönetim aracı sağlayan Kaliforniya merkezli Redwood City, TruEra, bugün Hewlett Packard Enterprise’ın HPE’nin risk sermayesi programı Hewlett Packard Pathfinder aracılığıyla yatırım yaptığını duyurdu. Bu, Mart ayında açıklanan TruEra’nın 25 milyon dolarlık B Serisi turunu uzatıyor.

Hewlett Packard Pathfinder Genel Müdürü Ali Wasti, VentureBeat’e verdiği demeçte, TruEra, kuruluşların yalnızca makine öğrenimi modelleri hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmalarını değil, aynı zamanda sorunların temel nedenini belirlemelerini ve neredeyse anında bağlamsallaştırmalarını sağlıyor. TruEra Monitoring adlı ve şirketin AI Kalite Platformunu temel alan araç, sapma, zaman içindeki model kararlılığı ve hangi özelliklerin sorunlara yol açtığı dahil olmak üzere AI kalite ölçümlerini arar.

Wasti, “TruEra, yapay zekanın bir sonraki büyük sorunu olan kalite sorununu ele alıyor” dedi. “TruEra’nın çözümleri, makine öğrenimi ekiplerinin geliştirme aşamasında modellerin performansını, riskini ve sorumlu yapay zeka özelliklerini açıklamasına, değerlendirmesine ve test etmesine ve ardından hızlı hata ayıklama ve optimum sürekli performans sağlamak için canlı kullanımlarını izlemesine yardımcı oluyor.”

HPE nasıl yenilik yapacak?

HPE, TruEra’ya yaptığı yatırımla bu alanda nasıl yenilik yapmayı planlıyor?

Wasti, VentureBeat’e şunları söyledi: “HPE müşterileri yapay zeka girişimlerini hızla benimsiyor ve halihazırda gördükleri değerden heyecan duyuyorlar. “AI model kalitesini ve MLop’ları doğru elde etmek, AI tabanlı bir çözümün tüm potansiyelini yakalayan makine öğrenimi modellerini dağıtmanın ve ölçeklendirmenin anahtarıdır. TruEra, derin uzmanlığı, farklılaştırılmış teknolojisi ve pratik deneyimiyle öne çıkıyor ve şirketlerin yapay zeka uygulamaları sunmasına ve izlemesine yardımcı oluyor.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın