Bir süre önce ABD hükümeti tarafından boykot edilmeyen başlanan Huawei’in hiçbir ABD’li şirketle iş birliği ve ticaret yapamayacağı öne sürülmüştü. Hatta bu konu üzerine Google ve Microsoft, Huawei’ye verdikleri yazılım desteğine son vereceklerini belirtmişti. Ancak Huawei ve ABD hükümeti arasındaki gerginliğin yavaş yavaş sona erdiği görülüyor. Şimdi ortaya çıkan haberler de Huawei ABD arasındaki ilişkilerin iyiye gittiği yönünde!

Huawei ABD ile arasını tamamen düzeltti mi?

Haziran ayında düzenlenen G-20 Zirvesi’nin ana konularında birinin de Çinli Huawei şirketi ile ABD arasındaki gerginlik olduğu tahmin ediliyor. Ancak görüşmeler ile birlikte ve ortaya çıkan bu bilgiler ile birlikte işlerin biraz daha yola girdiği düşünülüyor.

Anonim olarak açıklama yapan bir ABD hükümeti yetkilisi, Huawei’ye parça ve yazılım satmak isteyen şirketlere gerekli lisansların verileceğini belirtiyor. Tabii bu lisans sürecinin 1 aya kadar uzayabileceği de belirtilenler arasında yer alıyor.

Bu lisansın tam olarak hangi şartları kapsadığı hakkında detaylı bir bilgi bulunmuyor. Onay sürecine kadar da herhangi bir resmi açıklama gelmesi beklenmiyor. Ancak lisansta Huawei’in ABD’yi tehdit edecek hamlelerine karşı bazı önlemler yer alması çoğu kişi tarafından beklenenler arasında yer alıyor.