Hyundai’nin ABD’deki ilk elektrikli otomobil fabrikası Georgia’da olacak

0
12

Hyundai, Amerikan elektrikli araç satışlarına büyük zemin hazırlıyor. Otomobil üreticisi, ABD’de ilk özel EV fabrikasını kurmak için Georgia ile bir anlaşma yaptı. Savannah yakınlarındaki 2.923 dönümlük fabrika, üretimin 2025’in ilk yarısında başlaması öngörüldüğünde araba ve pil yapacak. İnşaat 2023’ün başlarında başlıyor. Şirket, tesiste “geniş bir yelpazeyi” kapsayan yılda 300.000 EV üretmeyi planlıyor.

Yeni Hyundai elektrikli araba fabrikası için adaylar ABD ve Gürcistan

Birden fazla faktör yer seçimine yol açtı. Hyundai, hızlı pazar erişimi, büyük bir yetenek havuzu ve Kia’nın ana üretim merkezini ve tedarikçileri içeren mevcut bir ağı içeren “olumlu iş koşullarına” işaret etti. Savannah Morning News’e göre isimsiz teşvikler rol oynuyor. Ancak ulaşım açısından da önemli bir noktadır. Fabrika, ABD’deki en büyük konteyner mola yeri olan ve emrinde iki demiryolu tesisine sahip olan Savannah limanına 31 milden daha yakın. İki ana otoyolun (I-95 ve I-16) yakınlığını da eklediğinizde Hyundai’nin malzeme alması ve bitmiş EV’leri göndermesi kolay olacaktır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hem Georgia hem de Hyundai ekonomik faydaların çığırtkanlığını yapıyor. Vali Brian Kemp, eyalet tarihindeki “en büyük proje” olacağını iddia ederken, yatırımın 5,54 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyorlar. Hyundai ayrıca tesisin 8.100 iş yaratacağını iddia etti, ancak bunlardan kaçının tam zamanlı, kalıcı roller olduğu net değil.

Yıllık üretim seviyesi, Hyundai’nin geleneksel üretim çıktısı kadar güçlü olmayacak. Şirketin Montgomery, Alabama fabrikası yılda 399.500 araç üretebilir. Ancak bu, EV’lere büyük bir bağlılığı temsil ediyor ve Hyundai’nin Tesla, Rivian, Volkswagen ve ülkedeki elektrikli otomobil üretimini genişleten diğer markalarla rekabet etmek için yarıştığını gösteriyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.