İngiltere gözlemcisi, Google’ın reklamlardaki rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını araştırıyor

0
1

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, Google’ın reklam teknolojisi uygulamalarıyla ilgili ikinci bir soruşturma başlattı. Bu araştırma, özellikle, Google’ın “reklam teknolojisi yığınında” veya reklamverenler ve çevrimiçi içerik sağlayıcılar gibi satıcılar arasında çevrimiçi reklam alanlarının satışını kolaylaştıran hizmetlerde oynadığı rolü inceleyecektir. Kuruluş, Google’ın reklam teknolojisi yığınının çeşitli düzeylerinde güçlü konumlara sahip olduğunu ve hem yayıncılardan hem de reklamverenlerden ücret talep ettiğini açıkladı.

Her biri için en büyük sağlayıcılara sahip olduğundan, Google’ın kilit roller oynadığı yığının üç önemli bölümünü inceliyor. CMA, Google’ın reklamcılara ve medya ajanslarına birçok kaynaktan reklam yayınlamak için bir yayıncı alanı satın alma yolu sağlayan talep tarafı platformları için uygulamalarını inceleyecektir. Ayrıca, yayıncıların envanterinin satışını otomatikleştirebilen reklam alışverişleriyle ilgili şirketin uygulamalarını da inceleyecektir. Son olarak, CMA, alan için tekliflere ve doğrudan anlaşmalara dayalı olarak belirli bir zamanda hangi reklamın gösterileceğine karar vermek için bir yayıncının envanterini yöneten Google’ın yayıncı reklam sunucularını inceler.

CMA, Google’ın uygulamalarının – gerçekten şüpheliyse – rekabeti bozabileceğini söyledi. Örneğin, bu çeşitli hizmetleri sözleşmeyle birbirine bağlayabilir, böylece kullanıcıların sonuna kadar Google ile gitmekten başka seçeneği kalmaz ve daha küçük rakip hizmetlerin rekabet etmesini zorlaştırır.

CMA CEO’su Andrea Coscelli’ye göre:

“Bu alandaki rekabetin zayıflaması, maliyetlerini düşürmek veya içeriklerini ödeme duvarlarının arkasına koymak için içeriklerinin kalitesinden ödün vermek zorunda kalabilecek yayıncıların reklam gelirlerini azaltabilir. Ayrıca, daha yüksek fiyatlar üzerinden iletilen reklamverenler için maliyetleri yükseltebilir. “

Kuruluş ayrıca Google ve Meta’nın reklamlar üzerinden işbirliği yapıp yapmadığını da araştırıyor. Bu araştırma, kod adı “Jedi Blue” olan iki şirket arasındaki reklam anlaşmasını araştırmak ve bu anlaşmanın çevrimiçi reklamcılıkta rekabeti engelleyip engellemediğini anlamakla ilgili.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.