İngiltere Kraliyet Postası, uzak topluluklara teslimat yapmak için önümüzdeki üç yıl içinde 50 kadar drone rotası kurmak istiyor. Sivil Havacılık Otoritesi’nin onayını gerektiren plan, hizmetin lojistik drone şirketi Windracers’ın 200 adede kadar otonom cihazını güvence altına almasını sağlayacak.

Royal Mail, yararlanacak ilk toplulukların Scilly Adaları (güneybatı İngiltere’deki Cornwall kıyılarında) ve İskoç adaları Shetland, Orkney ve Hebrides olacağını söyledi.

Geçen yıl test uçuşları başladı. Nisan ayında düzenlenen en sonuncusunda, hizmet, Shetland’ın en büyük adasındaki Tingwall Havalimanı’ndan İngiltere’nin en kuzeydeki yerleşim adası olan Unst’a posta göndermek için bir UAV kullanabildi. Bu her yönden 50 millik bir uçuş.

Testlerde kullanılan çift motorlu drone, 100 kg’a kadar kargo taşıyabiliyor ve her gün iki dönüş uçuşu yapabiliyor. Royal Mail, cihazın 10 metre kanat açıklığına sahip olduğunu ve otopilot sistemi yardımıyla zorlu hava koşullarına dayanabileceğini söyledi. Drone hedefine ulaştıktan sonra, bir posta görevlisi postaları ve paketleri alacak ve teslim edecektir.

Royal Mail, insansız hava araçlarının karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacağını ve adalara daha güvenilir bir teslimat hizmeti sağlayacağını iddia etti. Sonunda, Birleşik Krallık genelinde faaliyet gösterecek 500’den fazla insansız hava aracından oluşan bir filoya sahip olmayı umuyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın