Gelen haberlere göre İngiltereli yetkililer, 2020’nin eylül ayında duyurulan Nvidia ve çip tasarım şirketi ARM arasındaki anlaşma hakkında derinlemesine bir araştırma başlatmayı planlıyor.

Bu anlaşma, birçok büyük şirketten ve yetkillierden ‘rekabet endişelerini’ artırdığı için tepki toplamıştı. Geçtiğimiz haftalarda da Avrupa Komisyonu anlaşma hakkında incelemeler başlattığını açıklamış, anlaşmanın yarı iletken sektöründe daha yüksek fiyatlara yol açabileceğini belirtmişti. Bu incelemeler ve tepkilerden dolayı da anlaşmanın belirlenen tarihte tamamlanamayacağı ile ilgili söylentiler ortaya çıkmıştı.

Şimdi de İngiltere’den anlaşma ile ilgili bir soruşturma kararı çıktı. The Sunday Times’a göre İngiltere Kültür Bakanı Nadine Dorres, anlaşma ile ilgili bir soruşturma başlatmayı planlıyor. Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun (CMA) anlaşmayı ‘ulusal güvenlik endişeleri’ sebebiyle inceleyeceği ifade ediliyor.

Yetkililerin inceleme ile ilgili duyuruyu önümüzdeki hafta yapmayı planladığı da The Sunday Times tarafından belirtildi. CMA, daha önce de anlaşma ile ilgili endişelerini sert bir şekilde dile getirmiş ve ARM, Nvidia birleşiminin ‘rekabeti azaltabileceğini’ açıklamıştı.


Altı ay sürmesi bekleniyor

İncelemenin yaklaşık olarak altı ay sürmesi bekleniyor. Çıkan sonuçlarla da yetkililerin anlaşmayı tamamen engelleyebileceği, mevcut şekliyle onaylayabileceği veya belli tavizlerle gerçekleşmesine izin verebileceği gelen haberler arasında yer alıyor.

İngiltereli yetkililer soruşturma ile ilgili herhangi bir yorum yapmazken Nvidia, anlaşma ile ilgili korkuların yersiz olduğunu, endişeleri gidermek için hükümet ile olan görüşmelerin devam ettiğini belirtti.