İngiltere, sürücülerin telefonlarını tutup tutmadığını tespit eden yol kenarındaki minibüsü denedi

0
1

İngiltere polisi, bir sürücünün direksiyondayken telefon tutup tutmadığını tespit edebilen yol kenarındaki minibüsünü test ediyor. Üç aylık deneme, İngiltere’deki otoyolları ve ana A yollarını denetleyen devlete ait Ulusal Karayolları’nın yardımıyla Warwickshire’da yürütülüyor. The Guardian’a göre test, teknolojinin gelecekte nasıl kullanılabileceğini belirlemeye yardımcı olacak.

Sürücülerin veya yolcuların emniyet kemeri takıp takmadığını da kontrol edebilen minibüs, geçen araçların görüntülerini yakalayan birkaç kamerayla donatıldı. Bir AI sistemi, olası telefon ve emniyet kemeri ihlalleri için görüntüleri analiz eder. Polis, duruşma sırasında tespit edilen “en ciddi ihlallerin” yargılanabileceğini, diğer sürücülerin uyarı mektupları alacağını söyledi.

Dikkati dağılmış sürüş ciddi bir sorundur. 2019 yılında İngiltere’de bir sürücünün telefon kullandığının tespit edildiği 420 kaza meydana geldi. Bu arada veriler, 2020’de ülkede meydana gelen kazalarda ölen araç yolcularının yüzde 23’ünün emniyet kemerini takmadığını gösteriyor.

Deneme, Ulusal Karayolları’nın 2040 yılına kadar ağında herhangi bir ölüm veya ciddi yaralanmayı önleme planının bir parçası. Gelecekteki testler, minibüsün birbirine çok yakın seyreden araçları tespit edebilen teknolojiyle donatıldığını görebilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın