Instagram beğeni sayısı adına yapılacak olan güncelleme başlatıldı. Bu yılın Nisan ayında beğeniler hakkında duyurulan haber, milyonlarca kullanıcıyı üzmüştü. Geçtiğimiz dönemde henüz resmi olarak uygulamaya konmamış olan bu işlem, bugün itibari ile 7 ülkede birden eş zamanlı olarak hayata geçirildi.

Instagram beğeni sayısı artık resmen gizleniyor

Instagram, ilgili duyuruyu yaptığı tarihte beğen butonunun silinmeyeceğini belirtmişti. Şu an itibari ile Twitter’da en çok konuşulan konu olan bu güncelleme, yine aynı şekilde, milyonlarca kişinin tepkisini bir kez daha çekti. Fotoğraf paylaşım sitesi, kendi hesabı aracılığı ile birkaç açıklama yaptı.

Instagram, yaptığı ilk açıklamasında belirli ülkelerde yaşayan belirli kullanıcıların bu değişiklikten etkilenmeye başladığını belirterek şunları söyledi: “Bazı kişilerin toplam beğenilerini ve video görüntülemelerini gizleyen bir test yapıyoruz. Bu test, şu an için, şu ülkelerde geçerli: Avustralya, Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya ve Yeni Zelanda.”

Instagram, yaptığı ikinci açıklamasında ise bu güncellemenin nedenini şöyle izah etti: “Arkadaşlarınızın; paylaştığınız fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz, onların kaç tane beğeni aldıklarına değil. Kendi beğeni sayınızı, sizin kimler tarafından beğenildiğinizi gösteren listeye tıklayarak görebilirsiniz ancak arkadaşlarınız ilgili gönderinizin ne kadar birey tarafından beğenildiğini göremez.”