Intel Core i7-7700K adeta uçuruldu!

0
1133

Asus, Taipei’deki merkezinde gerçekleştirdiği Absolute Zero etkinliğine bir grup hız aşırtma (overclock) tutkununu çağırdı. Çıkışı öncesinde Intel Kaby Lake masaüstü işlemcisini uçuşa geçiren ekip inanması zor bir hıza ulaştı!

Intel Core i7-7700K ile overclock testi yapıldı

Intel Core i7-7700K işlemcisi ile dikkat çekici bir overclock çalışması yapıldı. Inte Kaby Lake…

Intel Core i7-7700K hız aşırtmayla 7.2 GHz değerine ulaştı!

Etkinlikte, Alman hız aşırtmacı der8auer, sıvı helyum ile Intel Core i7-7700K işlemciyi 7.2 GHz değerine ulaştırırken, bu deneyimini görüntülemeyi de ihmal etmemiş. Asus tarafından Intel’in son nesil çiplerinin yanı sıra, sıvı nitrojen (LN) ve sıvı helyumun (LH) da sağlandığı etkinlikte hiçbir masraftan kaçınılmadığını söylemek mümkün.

Sıvı nitrojenin litresinin 30-40 sent civarında, sıvı helyumun litresinin ise 40 avro olduğu belirtelim. Ek olarak sıvı, daha hafifken daha hızlı bir şekilde buharlaşma özelliğine de sahip. Bir litre sıvı helyumun 10 saniyede buharlaştığını ve 15 dakikada 100 litre sıvının harcandığını da not olarak düşelim. Bu anlamda sıvı helyumun üfleme borusu aracılığıyla doğrudan işlemci üzerine püskürtülmesi gerekmiş.

Sıvı helyum sayesinde, sıvı nitrojene göre 70 derece daha düşük sıcaklık elde edildiği ve -269 derece soğukluğa ulaşıldığı vurgulanıyor. Hız aşırtma denemelerinde her bir derecenin değeri oldukça büyük. Yani sıvı lityumun yüksek hız aşırtma puanları için oldukça işlevsel olduğu ortada.

Sonuç olarak der8auer, Intel Core i7-7700K işlemciyi hız aşırtarak 7.328 MHz değerine ulaştırarak, dört çekirdekli bir Intel işlemciyi en yüksek hıza ulaştırma başarısını elde etmiş durumda. Ayrıca, bu en yüksek hız başarısı sırasında dört çekirdeğin de çalışır ve Hyper Threading Teknolojisinin açık olması da dikkat çekiyor.

:: Hız aşırtma (overclocking) sırasında sıvı helyum kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?