Intel, RealSense ID Yüz Tanıma Cihazını Tanıttı

0
111

Intel, RealSense derinlik algılama teknolojisine dayanan bir yüz tanıma sistemi olan RealSense ID’yi perşembe günü duyurdu. RealSense, dokunmasız etkileşim için Kinect tarzı bir kamera olarak yola çıkmıştı, fakat RealSense ID, Intel’in kamera özelliğini öncelikle güvenli, cihaz üzerinde yüz tanımaya yönelik yeniden konumlandırma girişimi gibi görünüyor.

RealSense ID, yüz tanımlamak için bir sinir ağı, yonga üzerinde özel bir sistem ve kullanıcı verilerini şifreleyen ve işleyen güvenli bir unsur içeren Intel’in derinlik algılama teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Cihazın zamanla yüzdeki kılları, çeşitli cilt tonları ve yüz maskeleri etrafında çalışarak bir yüzü öğrenmesi ve ona uyum sağlaması bekleniyor. Teknoloji, diğer ürünlere entegre edilebilen bir modülde veya bir bilgisayara takılabilen bağımsız bir çevre birimi olarak kullanılabiliyor.

Intel, RealSense’i eğitmek için daha çeşitli yüz örnekleri oluşturarak RealSense ID ile ilgili önyargıları gidermek için çeşitli adımlar attı. Intel, VentureBeat sitesine verdiği demeçte “Asya, Avrupa ve Orta Doğu Afrika’daki tüm etnik kökenlerden kapsamlı veri toplama işlemi gerçekleştirdik.” dedi. Intel, RealSense ID’nin bir kişinin yanlış bir şekilde tanımlanması için milyonda bir şansa sahip olduğunu söylüyor, ancak başka araştırmacıların kusur bulup bulamayacaklarını beklemek zorundayız.

Yüz tanıma, Intel’in RealSense için hayal ettiği tek yenilik değil. Bu yılki dijital CES için şirket, parmağınızı dokunmak yerine üzerine getirerek dokunmatik ekranla etkileşim kurmanıza imkan tanıyan, Intel’in RealSense Derinlik Kamerasını kullanan RealSense Dokunmatik Kontrol Yazılımını (TCS) duyurdu. Yüz tanıma gibi, yeni uygulama hâlâ bir pandemiyle uğraşan bir dünya için çok anlam ifade ediyor ve RealSense’in hareket denetleyicisinin geçmişine hâlâ biraz yer olduğunu gösteriyor.

Intel’in RealSense ID çevre birimi için 99 dolara ön sipariş vermek mümkün. RealSense ID Modülü 750 dolar karşılığında 10’luk bir pakette de mevcut. Intel, mart ayında ürün dağıtımlara başlamayı planlıyor.