Intel’in 12. nesil CPU’ları, AMD’nin Ryzen 6000 yongalarına karşı şimdiden güçlü bir performans gösterdi, ancak şimdi Intel, “HX” işlemcileriyle işleri başka bir düzeye taşıyor. Piyasadaki ilk 16 çekirdekli dizüstü bilgisayar işlemcileridir ve ayrıca tamamen kilitsiz ve hız aşırtılabilirdirler. Intel temel olarak meraklılara ve içerik oluşturuculara masaüstü yongalarından bekledikleri türde güç ve esneklik sağlamayı hedefliyor.

Intel 12th-gen HX stats

Belki de bu yüzden HX serisi teknik özellikler çok tanıdık geliyor. En üst seviyede, 16 çekirdekli (8 performans ve 8 verimli), 24 iş parçacığı ve maksimum 5 GHz turbo hızına sahip Core i9-12950HX var. Çoğunlukla, Intel, dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek şekilde 12900K masaüstü yongasını küçültmüş gibi görünüyor. Ve 157 watt’lık bir artış TDP’si (ve 55 watt’lık bir taban TDP’si) ile verimlilik açıkça ana odak noktası değildir. HX çipleri, 15 ve 17 inçlik güçlü iş istasyonları için tasarlanmış güç merkezleridir – pil ömrü hakkında soru sormaya bile cüret etmeyin.

Performans açısından Intel’in çizelgeleri, HX yongalarının mobil H serisi işlemciler üzerinde büyük bir sıçrama olmadığını gösteriyor. 12900HX, i9-11980HK’den yüzde 64 daha hızlı çoklu iş parçacıklı performans sunar, ancak bu, 12900HK’den yalnızca biraz daha hızlıdır (ölçeklendirilmiş rakamlar, dürüst olmak gerekirse, bu çizelgeleri çok daha kullanışlı hale getirir). HX işlemciler, DDR5 ve DDR4 hız aşırtma desteğinin yanı sıra yeni bir Dinamik Bellek Güçlendirme özelliği ile birlikte gönderilecek. Ayrıca, yenilenmiş bir Intel Extreme Tuning programının yanı sıra “verimli çekirdek saat hızına” sahip olacaklar.

Intel 12th-gen HX stats

Intel’in 12. nesil HX serisi işlemcileri, ASUS ROG Strix Scar 17 SE, MSI GE77 ve 67 Raider, Lenovo’nun Legion 7i, HP’nin Omen 17 ve Gigabyte’ın Aorus 17X ve 15X gibi büyük iş istasyonlarında bu yıl içinde gönderilmeye başlayacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın