Tüm dünyayı çevreleyen ve özellikle denizaltı geçitleri ile kıtaları birbirine bağlayan internet kablo ağı, son günlerde Amerikan Ordusu tarafından endişe konusu olmuş durumda!

Günümüzde, tüm dünyayı çevreleyen ve dünya iletişiminin %95’lik kesimini sağlayan fiber optik denizaltı bağlantı kabloları, tehlike çanlarına sebep olmaya başladı. Rus Donanması’nın, Amerika’nın başlıca denizaltı fiber optik yapısının çevresinde aktivitesini arttırması, Amerikan Donanması’nı tetiklemiş oldu!

 

İnternet bağlantıları, kesilebilir mi?

Bilindiği gibi günümüzün tüm internet ve neredeyse bütün iletişim ağları, tüm dünyayı saran devasa fiber optik bağlantı kabloları ile gerçekleşiyor. Bu fiber optik kablolar ise, çoğunlukla coğrafi şartlardan dolayı denizaltı geçitlerle kurulmuş durumdalar.

İşte bu noktada, Amerika’nın tedirginlik oluşturmasını sağlayacak Rus hareketliliği, kendini göstermiş oldu. Rus Donanması’na bağlı denizaltıların, fiber optik denizaltı ağlarının yoğunlaştığı derinliklerde aktivitelerini arttırması, çanları çaldırmaya yetmiş oldu.

NYT tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye ile ilgili hareketliliğin deniz ayağında aktivitelerini arttıran Rusya, özellikle fiber optik denizaltı bağlantılarının derin noktarında, yoğun olarak denizaltı seferlerini başlatmış durumda.

Geçmişte benzer bir Rusya-Amerika internet ağı kesintisinin yeniden mi gündeme geleceği korkusu ile medyaya taşınan bu olay, fiber optik ağların sabote edilmesi ile ilgili dile getiriliyor.

Denizaltından geçirilen bu devasa fiber optik kabloların zarar görmesi, tüm dünya için iletişim sorunları meydana getirebileceği gibi, tamir edilmesi de zorlu bir süreç izletiyor. Zira bu fiber optik kablolar, derin noktalarda ciddi tadilat zorlukları yaşatabiliyor.

NYT tarafından gündeme getirilen bu durum, daha şimdiden Amerikan Donanması’nı hareketlendirmeye yetmiş oldu. İlerleyen dönemlerde, geçmişte yaşanan benzer bir denizaltı fiber ağlarının kesintisinin yaşanıp yaşanmayacağı kaygısı, ciddi tartışmaları oluşturmaya da başlamış durumda!