iOS 16, bazı web sitelerinde CAPTCHA’ları atlamanıza izin verecek

0
2

iOS 16, sizinle bazı web oturum açma işlemleri arasında duran CAPTCHA anti-bot sistemlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. MacRumors’un fark ettiği gibi Apple, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da bazı uygulamalar ve web siteleri için CAPTCHA’ları tamamen atlayan bir Özel Erişim Simgesi sistemini detaylandırmak için WWDC 2022’yi kullandı. Bir Otomatik Doğrulama özelliğini etkinleştirin ve destekleyen siteler, hem Apple Kimliğinizi hem de aygıtınızı doğrulamak için iCloud’u kullanacak ve güvenilir olduğunuzu kanıtlayan bir belirteç sunacaktır. İnsan olduğunuzu göstermek için esrarengiz metinler girmeniz veya trafik ışıklarının resimlerine dokunmanız gerekmeyebilir.

Apple, cihazların hesabınıza bağlı hassas verileri (e-posta adresi veya telefon numarası gibi) paylaşmayacağını belirtti. Şirket ayrıca doğrulama talebini kimin yaptığını da bilmeyecek, bu nedenle bu kontrolleri belirli sağlayıcılara bağlayamaz. Belirteç sistemi, IP adresinizi izlemediği için gizliliğe daha saygılı olarak faturalandırılır. Ayrıca, CAPTCHA onaylı siteleri daha fazla engelli kişi tarafından kullanılabilir hale getirerek erişilebilirliği iyileştirebilir.

Daha da önemlisi, teknoloji, Apple donanımının ötesine geçebilecek yaygın bir şekilde benimsenebilir. Cloudflare ve Fastly, token yaklaşımını desteklemek için şimdiden planlarını açıkladı ve potansiyel olarak milyonlarca web sitesine getirdi. Ayrıca Apple, Özel Erişim Belirteçlerini açık bir standart haline getirmek için bu şirketler ve Google ile birlikte çalıştı. Henüz doğrudan bir Android eşdeğeri olmasa da, iOS 16’da görülen teknoloji, çok az kişinin CAPTCHA’ları manuel olarak tamamlaması gereken bir geleceğe işaret ediyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın