iOS 16 beta, mesajları düzenleme ve silme yeteneğini sınırladı

0
5

Apple, iOS 16’nın övülen iMessage düzenleme ve gönderme özelliklerini azaltıyor. Şirket, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’nın, sizi belirli bir mesaj için mevcut 15 dakika içinde beş düzenlemeyle sınırlayan ve göndermeyi geri alma penceresini 15 dakikadan ikiye indiren dördüncü geliştirici betalarını yayınladı. Düzenleme geçmişini görmek için bir mesaja da dokunabilirsiniz; önceden yalnızca düzenlendiğine dair bir bildirim görürdünüz.

Şirket kararı açıklamadı. Ancak AppleInsider, önceki yaklaşımla kötüye kullanım potansiyellerini özetledi. Birisi, bir şeyi kabul ettiğinizi göstermek için bir mesajı düzenleyebilir. Fark edilmek için yeterince uzun süren mesajlar göndererek sizi dönüşümlü olarak taciz edebilirler, ancak siz kanıtları koruyamadan ortadan kaybolurlar.

iMessage’ı devre dışı bırakarak düzenlemeleri ve göndermeleri her zaman önleyebilirsiniz. Bu, konuşmaları bu özelliklerin bulunmadığı SMS metinlerine zorlar. Apple’ın hamleleri tacizi tamamen engellemeyecek, ancak birinin konuşmalarınızı kolayca çarpıtabileceğinden korkmadan iMessage’ı açık bırakmanızı teşvik edebilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın