iOS 16, çevrimiçi alışveriş için Safari’de sanal kart desteği ekleyecek

0
4

iOS 16, CarPlay uygulamaları için bir ödeme API’si, Cüzdan uygulamasında sipariş takibi ve hatta Apple Pay Later gibi Apple Pay’e bazı yeni özellikler getiriyor. Ancak, iOS 16 beta 3 çevrimiçi alışveriş için Safari’de sanal kartların desteklenmesine ilişkin ipuçları verirken Apple’ın başka bazı değişiklikler üzerinde çalıştığı görülüyor.

Safari’de sanal kartlar

iOS 16 beta 3’ün dahili kodunda görüldüğü gibi, Apple çevrimiçi alışveriş yaparken güvenliği artırmak için sanal kartları Safari ile entegre edecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Bilmeyenler için sanal kartlar, bazı bankalar ve kart sağlayıcıları tarafından kredi veya banka kartınız için alternatif bir numara oluşturma seçeneği olarak sunulmaktadır. Bu şekilde, kart verileriniz sızdırılırsa, bankanızdan yeni bir kart istemek zorunda kalmadan sanal kart numarasını iptal edebilirsiniz. Bazı bankalar, tek kullanımlık kart numarası oluşturma seçeneği de sunar.

En son iOS 16 beta sürümünde görülen koda dayalı olarak Safari, sonunda sanal kart numaraları için destek sağlayacak. Elbette Apple Pay zaten her işlem için güvenli bir numara sağlıyor ancak bu yeni özellik Apple Pay’in kabul edilmediği web sitelerinde devreye giriyor.

İşte kodlar ne diyor:

Bu kartı Safari Otomatik Doldurma'da kullanılabilir hale getirin ve çevrimiçi alışveriş yaparken gerçek kart numaranızı gizleyin.

Kartınızı her zamanki gibi kullanmaya devam edin. Çevrimiçi alışveriş yaparken, artık gerçek kart bilgileriniz gizlenmiş olarak Safari Otomatik Doldurma'da kullanılabilir.

Ek güvenlik için, web sitesi artık sanal bir kart numarası kullanacak ve Safari Otomatik Doldurma'da mevcut.

Bu noktada, özelliğin herkese açık olup olmayacağı veya bankalar ve kart sağlayıcıları tarafından benimsenmesini gerektirip gerektirmeyeceği belirsiz. Bu özellik, Google tarafından Android 13 ile tanıtılana benzer şekilde çalışıyor gibi görünüyor.

Otomatik Doldurma ve Apple Pay

Safari şu anda Apple Pay’i desteklemeyen web sitelerinde çevrimiçi alışveriş yaparken kredi ve banka kartları için Otomatik Doldurma seçeneği sunuyor. Bu özellik sayesinde kredi kartı numaranızı kaydedebilir, böylece her alışveriş yaptığınızda tekrar yazmak zorunda kalmazsınız.

Safari Otomatik Doldurma özelliğinin artık Apple Pay uyumlu kredi ve banka kartlarını arayacağını da ortaya koyuyor. Uygun bir kart algılanırsa Safari, otomatik olarak kullanıcıdan kartı Cüzdan uygulamasına eklemesini ister.

 Cüzdan'ın Safari Otomatik Doldurma'daki kayıtlı banka ve kredi kartlarınızın Apple Pay ile kullanılıp kullanılamayacağını kontrol etmesine izin verin.

iOS 16 şu anda geliştiriciler için Apple Developer web sitesi aracılığıyla beta yazılımı olarak mevcuttur. Genel beta bu ay yayınlanacak, resmi sürümün ise bu sonbaharda çıkması bekleniyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.