IoT odaklı işlemciler perakende, üretim, sağlık ve dijital güvenlik müşterilerine daha yüksek performans sunuyor.

Intel, Alder Lake S serisi ve H serisi kod isimli 12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerin lansmanını CES 2022’de yaptı. Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulama inovasyonunu hızlandırmak için geliştirilen bu yeni işlemciler; perakende, üretim, sağlık ve dijital güvenlik müşterilerine daha yüksek çekirdek sayısı ve gelişmiş grafik/medya/ekran ve yapay zekâ yeteneklerini geniş bir fiyat, performans ve güç aralığında sunuyor. 

12. Nesil Intel Core işlemci ailesi; Intel’in yeni performans hibrit mimarisi ve Intel 7 işlem teknolojisinin kombinasyonuyla perakende, üretim ve video için mevcut diğer çözümlerden kendisini ayıran önemli özellikler sunuyor. Bunlar şöyle:

 • Yüksek bilgi işlem performansı ve daha ağır IoT iş yükleri için esneklik.
 • İlave donanım olmaksızın daha hızlı yapay zekâ ve derin öğrenme yetenekleri.
 • Gömülü kullanım durumu güvenilirliği.
 • 4K ve 8K ekranları desteklemek için gelişmiş entegre grafik işlem birimleri.
 • Savunmasız IoT cihazları saldırılara karşı savunmak için donanım tabanlı güvenlik.
 • IoT müşterilerinin hedefledikleri uygulamalara uygun işletim sistemini seçebilmesi için, birden fazla işletim sistemini destekleyecek güçlü bir ekosistem ve açık kaynak toplulukları. 

Alder Lake S serisi

IoT’ye yönelik 12. Nesil Intel Core masaüstü işlemcileri; 10. Nesil Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacılıklı  performansta 1,36 kata kadar daha hızlı, çok iş parçacıklı performansta 1,35 kata kadar daha hızlı, grafik performansında 1,94 kata kadar daha hızlı ve GPU görüntü sınıflandırma çıkarım performansında 2,81 kata kadar daha hızlıdır. IoT için 12. Nesil Intel® Core masaüstü işlemcileri, ekran sanallaştırmayı ve dörde kadar bağımsız ekranı destekleyen Intel® Xe mimarisi tarafından yönetilen Intel® UHD Graphics 770’i içeriyor. Güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleriyle birleştirilmiş PCIe 5.0/PCIe 4.0 ve DDR5/DDR4 için destek ve yapay zekâ etkinleştirme, IoT uygulamalarında üretkenliği artırmaya ve gelecek inovasyonları tetiklemeye yardımcı oluyor. IoT SKU’lar 35W ila 65W TDP’de 16’ya kadar çekirdek 24 iş parçacığı, gerçek zamanlı yetenekler, uzun kullanım ömrü ve uzun vadeli yazılım desteği sunuyor. 

Bu işlemciler, birçok endüstride çeşitli faydalar sağlıyor.

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü yakınsamasını iyileştirebilecek, interaktif görüntüleme deneyimlerini geliştirmek için sorunsuz satış noktaları ve kiosklardan değer elde edebilecek.
 • Endüstriyel üretim müşterileri endüstriyel PC’ler, uç sunucular, gelişmiş kontrolörler, makine görüntü işleme sistemleri ve sanallaştırılmış kontrol platformlarından daha iyi yararlanabilir.
 • Sağlık müşterileri gelişmiş ultrason görüntüleme, medikal arabalar, endoskopi ve klinik cihazları uçta sunabilecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri yapay zekâ kutusu analitikleri, ağ video kaydedicileri ve video duvarlarından daha fazla sonuç alabilecek.

Alder Lake H serisi

IoT’ye yönelik 12. Nesil Intel Core mobil işlemcilerin; 11. Nesil Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacılıklı  performansta 1,04 kata kadar daha hızlı, çok iş parçacıklı performansta 1,18 kata kadar daha hızlı ve grafik performansında 2,29 kata kadar daha hızlı olması bekleniyor. Bu SKU’lar 35W ila 45W TDP’de 14’e kadar çekirdek ve 20 iş parçacığı sunuyor. Ayrıca Intel, 12. Nesil Intel Core işlemcilerin 15W ile 28W TDP aralığındaki U serisi ve P serisini de duyuruyor. Dört ekran kanalı, çıkarım ve makine görüşü senaryoları için yapay zekâ etkinleştirilme ile birleştirilmiş zengin, sürükleyici Intel® Iris® X grafikleri ile eksiksiz video duvarı dağıtımlarına olanak tanıyor. 

Bu işlemciler, birçok endüstride aşağıdakileri içeren çok çeşitli faydalar sağlıyor:

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü  konsolidasyonunu iyileştirecek video duvarları için dört ekran kanalıyla ve analitik sunmak için yapay zekâlı interaktif beyaz tahtalar ve kiosklarla deneyimleri zenginleştirecek .
 • Endüstriyel üretim müşterileri insan-makine arabirim panelleri ve endüstriyel PC’ler ile birleştirilmiş parça denetimi için makine görüntü işlemesinden daha iyi yararlanabilecek.
 • Sağlık müşterileri cihazlarda; tanı, teletıp ve robotik alanlarında yardım sağlayacak yapay zekâlı/analitikli ultrasonlar gibi gelişmiş tıbbi görüntüleme gerçekleştirecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri uç dağıtımlarda ve yapay zekâ özellikli video kaydedicilerde görüntü işlemeyi kullanacak ve  akıllı binalar, akıllı fabrikalar ve akıllı şehir gibi çeşitli uygulamalar için bu teknolojiden yararlanabilecek.

Intel’in 12. Nesil Core işlemcilerinin şimdiden Intel’in Erken Erişim Programına katılan 80’den fazla IoT müşterisi bulunuyor. Alder Lake S serisinin 2022 yılı Ocak ayında, Alder Lake H serisinin ise 2022 yılı Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.