Apple’ın 12.9 inç büyüklüğündeki tableti iPad Pro, diğer iPad modellerinden farklı olarak özel bir arabirim ile yüksek hızlı veri aktarım imkanı sunuyor.

Apple‘ın 12.9-inç ekrana sahip tableti iPad Pro, donanımsal özellikleri ile yüksek performans sunarken bazı gizli yetenekleri de bünyesinde barındırıyor.

iPad Pro USB 3.0 Desteği!

Geçtiğimiz günlerde iPad Pro‘yu parçalarına ayıran iFixit ekibi cihazın içerisinde USB 3.0 kontrolcüsüne rastladılar. Normal şartlarda iPad modelleri USB 2.0 standardını destekliyor ve bu en fazla saniyede 60 MB veri aktarımına denk geliyor. iPad Pro, sahip olduğu USB 3.0 desteği ile saniyede 625 MB hızda veri aktarımına ulaşabiliyor.

yljnymkcdeeb4lgv-1

 

Kırmızı Alan : Fresco Logic FL1100 4-port USB 3.0 Host Controller

Böylece iPhone 6S Plus‘ta yaşanan 4K videoların yavaş aktarımı gibi sorunları iPad Pro ile video düzenleme, grafik tasarım gibi büyük dosyalarla çalışan kullanıcılar yaşamayacak. Bu teknolojinin yeni gelecek iPhone modelinde de olabileceğini belirten kaynaklar, Apple A10 yongaseti üzerinde USB 3.0 denetleyicisinin bulunabileceğini söylüyorlar.

USB 3.0 Lightning Kablo!

iPad Pro’da bulunan USB 3.0 teknolojisinden yararlanmak şuan için mümkün değil. Sebebi ise USB 3.0 Lightning kablosu henüz piyasada yok. iPad Pro üzerinde deneme yapan kullanılardan kablolarını modifiye ederek USB 3.0’a çevirmeye çalışanlar bile var. Şu an Apple‘ın kabloyu satışa sunmasını beklemekten başka bir imkan bulunmuyor.