Uygun fiyatlı iPhone SE 3 tasarımı için yeni bir iddia ortaya çıktı. Sızdırılan renderlara bakılırsa SE 3 ekranı oldukça farklı olacak.

Apple’ın uygun fiyatlı akıllı telefon pazarında önemli bir yer edinmesini sağlayan iPhone SE 2022 versiyonuyla karşımıza çıkma hazırlığında. Buna göre telefonun iPhone SE 3 ya da 2022 adıyla çıkma olasılığı var. Modelin Mart ya da Nisan ayında tanıtılması beklentiler arasında. Son ortaya çıkan iPhone SE 3 tasarım sızıntısı ise tüm beklentileri bir kenara itiyor.

iPhone SE 3 (2022) renderları ve iPhone XR tasarımı

Apple, ilk olarak 2016 yılında ilk iPhone SE modelini tanıttı. Bu model 5S kasasını kullandı ve 6S işlemcisi A9 ile karşımıza çıktı. Uzun süre se modeli tanıtmayan Apple, ikinci modeli ise 2020 yılında tanıttı. Bu sefer iPhone 8 tasarımı ile karşımıza çıkan marka, işlemci olarak A13 Bionic kullandı.

Yeni çıkan SE 3 (2022) tasarımı ise iPhone X ile karşımıza çıkan tasarım çizgisi ile karşımızda. Ortaya çıkan görsellere bakılırsa model tam anlamıyla iPhone XR kasasıyla karşımıza çıkacak. Ancak bu modelin adında iPhone SE 3 yerine iPhone SE Plus kullanılmasının da ihtimali var.

iPhone SE 3 tasarımı için ortaya çıkan renderlarda en ilginç iddia ise telefonun ekran boyutlarının değişeceği yönünde. Buna göre kasa boyutu olarak aynı kalan telefon, 4.7 inç yerine 5,69 inç boyutunda bir ekranla gelecek. Bu aynı kasaya rağmen artan ekran büyüklüğü ise çentikli ve çerçevesiz tasarımdan ileri geliyor. Görsellerin kaynağı ise Xleaks Twitter hesabı ve TenTechReview adlı bir internet sitesi.

Bildiğiniz gibi Apple, iPhone X modelinde ilk olarak denediği çentikli tasarımı iPhone XR, 11, 12 ve 13 serisinde de devam ettirdi. Yeni iPhone SE 3 tasarımı ise yuvarlatılmış kenarlara sahip. Bu anlamda iPhone X benzeri olan tasarım, arka kamerada ise yine tek kamera ile karşımıza çıkacak.

iPhone SE 3 tasarımı renderları, Apple’ın TouchID teknolojisinde fiziksel orta tuştan vazgeçtiğini kanıtlar nitelikte. Son ortaya çıkan bilgiler iPhone SE 3 bilgiler fiziksel tuşun devam edeceği ve tasarımın değişmeyeceği yönündeydi. Sızdırılan renderlar eğer gerçekse iPhone SE 3 kullanıcıları da FaceID teknolojisiyle tanışma imkanına sahip olacak.

Buna karşın Apple’ın TouchID teknolojisini güç tuşuna entegre etme ihtimali de var. Firmanın ekran altı parmak izi teknolojisine ise pek sıcak bakmadığı da bilinenler arasında. Tüm bu sızıntılar henüz doğrulanmış değil. Yine SE 3 özellikleri de tam olarak netlik kazanmadı.

Uygun fiyatlı SE 2022 ve bilinen özellikleri

Apple’dan bu konuda çok fazla sızıntı gelmese de uygun fiyatlı iPhone SE özellikleri için belli tahminler var. Bu anlamda telefonda A15 Bionic işlemcisinin kullanılması sürpriz olmayacak. Bu işlemci bildiğiniz gibi 5nm fabrikasyon süreci ile üretildi. İşlemci tarafında oldukça güçlü olacak iPhone SE 3 modelinde son sızıntı doğruysa 5,69 inç büyüklüğünde Retina HD LCD panel karşımıza çıkacak.

Son gelen tasarım sızıntısına bakılırsa bu ekran boyutunun çok daha büyük olması da ihtimal dahilinde. Ancak Apple, uygun fiyatlı iPhone modellerinde LCD panelden vazgeçmeye henüz hazır değil.

Apple’ın uygun fiyatlı iPhone SE 3 modelinde eski kasayı kullanma ihtimali de var. Ancak firma her SE modelinde yeni bir kasa ve yeni bir işlemci ile karşımıza çıktı. Bu anlamda Apple’ın iPhone SE tasarımı için de çentikli tasarıma geçmiş olma ihtimali yüksek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın