Bilişim - Teknoloji

istanbulkart tarih oluyor, Türkiye Kart geliyor

Bundan bir yıl önce eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyurulan Türkiye Kart, sonunda ortaya çıkıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamaya göre yıl sonuna kadar Türkiye Kart uygulamasına geçilecek. Bu kart sayesinde vatandaşlar toplu taşımada tek kart kullanabilecek.

Türkiye Kart tüm Türkiye’de kullanılacak

Bir yıl önce fikir olarak ortaya çıkan kart, yıl sonunda kullanıcılara ulaşacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan kartın ilk olarak yedi şehirde kullanılacağını belirtti. Pilot yedi şehrin ardından tüm Türkiye’ye yayılacak olan kart ile tüm şehirlerde tek kart uygulamasına geçilecek. Böylece her şehir için farklı toplu taşıma kartı kullanma zorunluluğu ortayan kalkacak.

Türkiye gazetesinde yer alan bilgiye göre, Turhan bu kapsamda PTT’nin görevlendirildiğini açıkladı. Yedi şehir olarak Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Düzce ve Kahramanmaraş’ın seçildiğini belirten Turhan, vatandaşların kara, hava ya da deniz yolu ulaşımında bu kartı kullanabileceğini söyledi. Kart, tüm Türkiye’de geçerli olan tek bir kart olacağından vatandaşı kart karmaşasından kurtaracak.

Uygulamanın başlamasının ardından metro, otobüs ya da vapur gibi toplu taşıma araçlarında Türkiye Kart ile biniş sağlanabilecek. Ayrıca vatandaşlar şehir değiştirdiklerinde de gittikleri şehirde aynı kartı kullanmaya devam edebilecek.

Karta, özel şehircilik uygulamalarını yüklemek isteyen belediyelerin bunu talep etmesi yeterli olacak.

İlgili Haberler
Bilişim - Teknoloji

HP, Reverb G2 Sanal Gerçeklik Başlığını Tanıttı

Bilişim - Teknoloji

Cloudflare, 20 Kişinin Öldüğü Terör Saldırısının Ardından 8chan Desteğini Kesti

Bilişim - Teknolojiİnternet

Netflix, BluTV ve PuhuTV RTÜK'e Bağlandı!

Bilişim - Teknoloji

Android TV tekrar ayağa kalkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir