Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta kullandığı 3D Touch teknolojisinin bir benzerinin Samsung tarafından patentlendiği ortaya çıktı. İşte Samsung’un 3D Touch teknolojisi.

Apple’ın yeni iPhone modelleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta kullandığı3D Touch teknolojisi, bir anda kullanıcıların ilgi odağı haline gelmişti.

Kısmen de olsa Apple Watch’ta kullanılan Force Touch özelliğine benzeyen3D Touch teknolojisi, kullanıcının ekrana yaptığı baskıya göre uygulama ara yüzünde farklı seçenekler açabiliyordu.

Apple’ın 3D Touch teknolojisinin ilgiyle karşılanması Samsung’u da harekete geçirdi. Bir süredir Samsung’un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S7’de basınç odaklı bir dokunmatik ekran teknolojisinin kullanılacağı zaten söylentiler arasındaydı.

Fakat geçtiğimiz gün Kore Patent Ofisi’nden sızdırılan bilgilerle bu söylentiler de kesinleşmiş oldu. Samsung’un basınç odaklı dokunmatik ekran teknolojisine ilişkin patent görseline aşağıdan göz atabilirsiniz.

samsung-3d-touch

Apple Samsung’a dava açabilir

Resimden de anlaşıldığı üzere, Samsung’un yeni teknolojisiyle birlikte ekrana yaptığımız baskıya göre büyük, küçük harf yazımı yapabileceğiz. Yani mantık olarak aynı Apple’ın kullandığı 3D Touch teknolojisinde olduğu gibi ekrana yaptığımız basınç düzeyi, bize farklı komutların yolunu açacak.

Şimdilik en çok merak edilen konu ise Samsung’un bu teknolojisineApple’dan gelecek olan yanıt. Malum iki firma arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir patent karmaşası yaşanıyor. Muhtemelen bu dokunmatik özellikten ötürü de Samsung bir paten davasıyla karşı karşıya kalabilir.