James Webb Uzay Teleskobu, Neptün’ün halkalarının en iyi görüntüsünü yakaladı!

1

James Webb Uzay Teleskobu’nun Güneş Sistemi turu, en uzak gezegene ışık tuttu. Araştırmacılar, gözlemevinin Neptün’ün ilk görüntüsünü paylaştı ve 30 yılı aşkın bir süredir buzlu dünyanın halkalarının en iyi görüntüsünü sunuyor. Görüntü sadece net olmakla kalmıyor, aynı zamanda yakın kızılötesi spektrumdaki toz bazlı halkalara ilk kez bakış sunuyor.

Görüntü ayrıca Neptün’ün Triton ile Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteus ve Larissa dahil olmak üzere onaylanmış 14 uydusundan yedisini gösteriyor. Triton’un dikkat çekici görünümü, hem James Webb teleskobunun belirgin kırınım sivri uçlarının hem de tipik olarak güneş ışığının yüzde 70’ini yansıtan yoğunlaştırılmış bir nitrojen yüzeyinin ürünüdür.

Neptune captured by James Webb Space Telescope

Neptün, bilim adamları için özellikle önemli bir hedeftir. Güneş’ten yaklaşık 2,8 milyar mil uzakta. Triton’un tuhaf geri giden yörüngesi, Neptün’ün yerçekimine yenik düşen bir Kuiper Kuşağı nesnesi olabileceğini bile düşündürüyor.

Bu, James Webb teleskopunu kullanan çalışmaların sadece başlangıcı ve araştırmacılar, gelecek yıl içinde hem Neptün hem de Triton hakkında daha fazla gözlem toplamayı umuyorlar. Mars ve Jüpiter’e yapılan son bakışlarda olduğu gibi, gökbilimciler bu aşamada yalnızca ön veriler topluyorlar. Neptün ve genel olarak uzay hakkındaki anlayışımızı geliştirebilecek daha fazla içgörü elde etmek için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın