Juul’un e-sigaralarının ABD’de satışı yasaklanabilir

0
2

The Wall Street Journal’a göre ajans, ABD’de e-sigara satışını durdurma emri vermeye hazırlanıyor ve karar en kısa sürede gelebilir.

Diğer e-sigara üreticileriyle birlikte, Juul’un ürünlerini 2020’de gözden geçirilmek üzere FDA’ya göndermesi gerekiyordu.

FDA birkaç yıldır Juul’u inceliyor. Reşit olmayanların vapingiyle ilgili endişeler nedeniyle 2018’de gözden geçirilmek üzere şirketten pazarlama materyallerine el koydu. 2019’da FDA, Juul’u gençlerin elektronik sigara kullanımını kısıtlama çabalarını baltalamakla suçladıktan sonra, şirketi öğrencilere ürünlerinin “tamamen güvenli” olduğunu söylediği için eleştirdi.

Ajans, 2018’de aromalı e-sigara satışlarını sınırladı ve gençler arasında elektronik sigaranın çekiciliğini azaltmak amacıyla 2020’nin başlarında çeşitli varyantları tamamen yasakladı. Juul, 2019’da nane ve meyve aromalı vape kapsüllerinin satışını durdurduğunda (belki de düzenleyicilerin ve halkın gözüne girmek için) bu yasağın önüne geçmişti.

Birkaç eyalet, Juul’a, reşit olmayanları pazarlama yoluyla hedef aldığını iddia ederek dava açtı. 2021’de bir Kuzey Karolina davasını çözmek için 40 milyon dolar ve bu yılın başlarında Washington eyaletinde 22,5 milyon dolar ödedi. Federal Ticaret Komisyonu’nun da Juul’un pazarlama taktiklerini incelediği bildirildi.

Juul, FDA’nın bu adımı atması veya mahkemede itiraz etmesi halinde, ürünlerinin satışına ilişkin federal bir yasağa itiraz etme seçeneğine sahip olacak. Bazı gözlemciler, ajans vape kalemin yaş doğrulama teknolojisine sahip bir versiyonunu incelerken şirketin kalmak isteyebileceğini öne sürdü.

Kapsamlı bir yasak muhtemelen Juul’un işi için yıkıcı olurdu. WSJ, şirketin gelirinin büyük çoğunluğunun ABD’den geldiğini belirtiyor. Juul, birkaç yıl önce ülkedeki en iyi e-sigara markası oldu, ancak satışlar düştü ve şimdi ABD pazarında Vuse’un ardından ikinci sırada olduğu söyleniyor.

Bu arada FDA, sigaraları daha az bağımlılık yapmak için neredeyse tüm nikotini sigaralardan çıkarmayı hedefliyor. Bu, milyonlarca sigara içicisinin vapinge geçmesine veya sigarayı tamamen bırakmasına neden olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın