Kanada, bazı tek kullanımlık plastiklerin satışını, üretimini ve ithalatını yasaklıyor

0
3

Reuters’in bildirdiğine göre Kanada, şirketlerin yıl sonuna kadar bir kısım tek kullanımlık plastik üretmesini ve ithal etmesini yasaklıyor. Ülkenin üretimine izin vermeyeceği ürünler arasında plastik alışveriş poşetleri, paket kutular ve teneke ve şişeleri bir arada tutmak için altılı halkalar yer alıyor.

Daha sonra federal hükümet, 2023’te aynı ürünlerin satışını yasaklayacak ve 2025’te bir ihracat yasağı gelecek. İlk yasak ile sonraki yasak arasındaki bir yıllık boşluk, Kanada’daki işletmelere geçiş yapmaları için yeterli zaman vermek üzere tasarlandı. Başbakan Justin Trudeau, Twitter’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki on yıl içinde federal hükümetin yeni düzenlemenin yaklaşık 1,3 ton plastik atığı ortadan kaldıracağını tahmin ettiğini söyledi.

Kanada’nın yeni düzenlemeleri, pipet ve alışveriş poşetleri gibi tek kullanımlık plastiklerden çok daha sorunlu olabilen plastik balık ağları ve misinalarını hedef almıyor. Atılan olta takımları, bu araçların deniz yaşamını tuzağa düşürmeye ve öldürmeye devam ettiği bir fenomen olan hayalet balıkçılığına yol açar. Her yıl atılan 640.000 tondan fazla balık ağıyla, bu daha da kötüleşen bir sorun.

Greenpeace Kanada’nın okyanuslar ve plastik kampanyasının başkanı Sarah King, CBC’ye verdiği demeçte, “Bu kovadaki bir damla” dedi. “Hükümet plastik üretiminin genel olarak azaltılması konusunda ciddileşene kadar, çevrede veya atık akışlarımızda görmemiz gereken etkiyi görmeyeceğiz.”

Yasak, geçen yıl Fransa tarafından çıkarılan benzer bir yasayı takip ediyor ve dünya çapında hükümetlerin tek kullanımlık plastik üretimini kısıtlamak için daha geniş bir hareketinin parçası. Mart ayında Birleşmiş Milletler, ilk küresel plastik kirliliği anlaşması üzerinde çalışmaya başlamayı kabul etti. Anlaşma en erken 2024 yılına kadar tamamlanmayacak olsa da, 2015’teki Paris anlaşmasından bu yana iklim değişikliğini engellemeye yönelik en önemli çabalardan biri olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın