Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde program simgelerinden görev çubuğuna kadar büyük tasarım değişikliklerine imza attı. Ayrıca kullanıcı arayüzünü de yenileyerek Windows 10’a kıyasla daha modern bir görünüme kavuşturdu. Fakat Windows 11’in kullanıcıların hayatına soktuğu tek yenilik tasarım olmadı. Şirket sistem uygulamalarını da teker teker güncelliyor.

Yenilenen uygulamaların başında ‘Fotoğraflar‘ geliyor. Microsoft, Windows 11’in tasarım diliyle uyumlu olacak şekilde revize ettiği uygulamaların listesine Ekim ayında da Defender’ı ekledi. ABD’li şirketin bu sefer hedefinde, medya oynatıcısı olduğu ortaya çıktı. Yenilenen Windows Media Player’a ilişkin ilk görüntüler çevrim içi ortamda paylaşıldı.

Windows 11’in medya oynatıcısı, ses ve videoyu açabiliyor

Yeni medya oynatıcı, Windows 11 Insiders programına Dev Channel kanalı üzerinden kayıt olanların erişimine açıldı. Tıpkı Microsoft’un çıkardığı diğer uygulamalar gibi, yeniden tasarlanan Media Player da Windows 11’in kullanıcı arayüzü ile uyumlu. Hem ses dosyalarını hem de videoları destekleyen oynatıcı, Groove Müzik’in ve klasik Windows Media Player’ın yerine geçecek.

Windows uygulamalarından sorumlu ekipte çalışan Kıdemli Program Yöneticisi Dave Grochocki, yeni uygulama ile alakalı olarak “Media Player’ın kalbinde hızlı bir şekilde müziklere göz atmanıza ve müzik çalmanıza, ayrıca çalma listeleri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan tam teşekküllü bir müzik kitaplığı bulunmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Yeni Media Player uygulamasında albüm resimleri ve sanatçıların fotoğrafları yer alacak. Bu görüntüler, hem tam ekranda hem de mini oynatıcı seçeneğinde desteklenecek. Grochocki’nin açıklamasına göre, bilgisayarınızdaki müzik ve video klasörlerindeki tüm içerikler kitaplığınıza otomatik olarak yansıyacak. Aynı zamanda uygulamaya ek klasörler de atayabileceksiniz.

Eski Windows Media Player, Windows Araçları kısmında bulunmaya devam edecek. Fakat Microsoft artık Windows 11 işletim sisteminin varsayılan oynatıcısı olarak yeni uygulamayı ayarlayacak. Gelecekte eski Media Player’ın tamamıyla kullanımdan kaldırılabileceği tahmin ediliyor.