Koronavirüs Listeyi Değiştirdi: İstanbul, Dünyanın En Pahalı 100 Şehri Arasında

29

Economist, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasını paylaştı. Yapılan araştırmalara göre koronavirüs salgını, mega kentlerin pahalılık durumlarını doğrudan etkiledi. Buna göre Singapur, kaybettiği yabancılar yüzünden ucuzlarken, İstanbul, dünyanın en çok pahalılaşan şehri olarak kayıtlara geçti.

Economist dergisi tarafından yapılan hayat pahalılığı araştırmasına göre tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, mega kentlerin pahalılık seviyelerini değiştirdi. Yeni araştırmaya göre dünyanın en pahalı üç kenti; Hong Kong, Zürih ve Paris olarak kayıtlara geçti. Kimi kentlerde yaşam ucuzlarken İstanbul gibi bazı kentlerdeki yaşam ise oldukça pahalılaştı.

Araştırma kapsamında İstanbul için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Zira son bir yıllık süreçte İstanbul, en çok pahalanan kent olarak belirlendi. İstanbul, bir yıl içinde 24 sıra birden yükselerek, ilk yüz içerisinde kendisine yer buldu. İstanbul şu an, dünyanın en pahalı 96. şehri pozisyonunda. 

Singapur, bir süredir elinde tuttuğu unvanı kaptırdı

Hong Kong

Geçtiğimiz yıl yapılan araştırma, dünyanın en pahalı şehrinin Singapur olduğunu ortaya koymuştu. Ancak koronavirüs salgınıyla birlikte yabancı çalışanların bu kentten ayrılması, Singapur’daki fiyatların düşmesine yol açtı. Japonya’nın kalabalık kentlerinden olan Osaka’da da Singapur’a benzer bir olay yaşanırken çoğu Çin kenti ise salgına paralel olarak ortaya çıkan ABD gerilimlerinden doğrudan etkilendi. Dev ülkeler arasındaki gerilim, Çin kentlerinin pahalılaşmasına neden oldu.

  • Not: Singapur’u pek çoğumuz ülke olarak biliyoruz. Haliyle yukarıdaki açıklamalarımız kafanızı karıştırmış olabilir. Olayın doğrusu ise şu; Singapur bir şehir devleti. Başka bir deyişle Singapur isimli ülke tek bir şehirden oluşuyor ve bu şehrin adı da Singapur.

Yapılan araştırmaya göre Avrupa’da da ilginç bir durum söz konusu. Buna göre kıtanın doğudaki kentlerinde ucuzlaşma görülürken batıdaki kentlerde ise genel bir pahalılaşma söz konusu. Buna en iyi örneği, ilk 10 arasında yer alan dört kentin Batı Avrupa‘da yer alması olarak gösterebiliriz. Bu bağlamda Zürih ve Paris’in yanı sıra Cenevre ve Kopenhag da dünyanın en pahalı 10 şehri arasında yer alıyor.

Zürih

Economist’in araştırmasının detaylarına baktığımızda, Londra‘nın üç sıra birden yükselerek 20. sırada kendisine yer bulduğunu görüyoruz. Ayrıca İsviçre’de bir şehir olan Cenevre de artık New York kadar pahalı bir kent. Son araştırmaya göre New York ile Cenevre, aynı pahalılık seviyesiyle 7. sırada yer alıyorlar. Bu arada Tayland’ın başkenti olan Bangkok, bir yıl içinde 20 sıra gerileyerek dünyanın en pahalı 46. şehri oldu.