Kripto borsası FTX, Robinhood satın alımını araştırıyor

0
2

Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried’in borsa şirketi FTX’in, Robinhood’un olası bir satın alımını araştırdığı bildiriliyor – bu, mücadele eden hisse senedi alım satım platformunun hisselerinin Pazartesi günü %14 yükselmesine neden oldu.

Bloomberg, konuya aşina olan kaynaklara atıfta bulunarak, Coinbase ve Binance’e uluslararası alanda rakip olan önde gelen bir kripto para borsası olan FTX’teki yöneticilerin Robinhood’u nasıl satın alacakları konusunda “dahili olarak müzakere ettiklerini” bildirdi.

Kaynaklar, FTX’in Robinhood’a henüz bir teklifle resmi olarak yaklaşmadığını ve devralmaya devam edip etmeme konusunda henüz nihai bir karar vermediğini ekledi.

Bankman-Fried, Bloomberg’e gönderdiği bir e-postada, “Robinhood’un iş beklentileri ve onlarla ortak olabileceğimiz potansiyel yollar konusunda heyecanlıyız” dedi. “Bununla birlikte, Robinhood ile aktif bir birleşme ve satın alma görüşmesi yok.”

Robinhood hisselerinin alım satımı öğleden sonra 3 civarında kısa bir süreliğine durduruldu. ET, FTX’in potansiyel ilgisiyle ilgili bir haber olarak su yüzüne çıktı. Ticaret yaklaşık 10 dakika sonra yeniden başladı.

Robinhood yorum yapmaktan kaçındı. FTX hemen bir yorum isteği göndermedi.

Şirket dosyalarına göre Robinhood’un kurucu ortakları, CEO Vlad Tenev ve Baş Kreatif Sorumlusu Baiju Bhatt, şirketin oylama gücünün %50’sinden fazlasını kontrol ediyor.

FTX’in bildirilen ilgisi, bir SEC dosyasının Bankman-Fried’e ait bir firma olan Emergent Fidelity Technologies’in Robinhood’da 648 milyon dolar değerindeki %7,6 hissesini satın aldığını açıklamasından haftalar sonra ortaya çıktı. Satın alma, Bankman-Fried’s Emergent’ı Robinhood’un üçüncü en büyük hissedarı haline getirdi.

Kripto borsası FTX, Robinhood satın alımını araştırıyor- ixirweb

Dosyalamada, şirketin “çekici bir yatırım” olduğu için hisse aldığını söyledi. Robinhood, bu yılın başlarında platformunda kripto cüzdan işlevselliğini kullanıma sundu.

Robinhood hisseleri, ticaret platformu, COVID-19 salgını sırasında şirketi bir hane adı yapan perakende tüccarları da dahil olmak üzere, büyük ve küçük yatırımcıları etkileyen daha geniş pazardaki bir gerilemeyi atlattığından, Ocak ayından bu yana yaklaşık %50 düştü.

Nisan ayında Robinhood, ilk çeyrek için 392 milyon dolar zarar bildirdi. Üç aylık gelir, bir yıl öncesine göre %43 azalarak 299 milyon dolara geriledi ve şirket, aylık aktif kullanıcı tabanında bir düşüş olduğunu kabul etti.

Şirket, bazı rollerde çakışmaya yol açan hızlı çalışan sayısı artışına atıfta bulunarak, o ay işgücünün %9’unu işten çıkardı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.