Çin’in kripto para faaliyetlerini yasaklaması nedeniyle Kazakistan’a göç eden kripto para madencileri, elektrik sorunu ile karşı karşıya.

Bitcoin madenciliğinde yüzde 65 paya sahip olan Çin, kripto para madenciliğini yasakladığını duyurmuştu. Kazakistan’a göç eden kripto para madencileri, elektrik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Bu yılın başlarında kripto para yasağı getiren ve Eylül ayında kripto para ile ilgili işlemleri yasaklayan Çin, kripto para madencilerine soruşturma açtı. Başta ABD ve Kazakistan olmak üzere farklı ülkelerde faaliyetlerine devam eden kripto para madencileri, elektrik sorunu nedeniyle zor günler geçiriyor.

Kazakistan’daki kripto para madencileri elektrik sorunu yaşıyor

Financial Times’ın haberine göre, Kazakistan’daki kripto para madencileri sık sık elektrik kesintisi ile karşılaşmaya başladı. Kazakistan’da kripto para madenciliği nedeniyle elektriğe olan talep, 2021 yılında yaklaşık yüzde 8 arttı.

Kazakistan'daki kripto para madencileri elektrik sorunu yaşıyor

Kazakistan’da 87.849’dan fazla kripto para madenciliğinde kullanılan cihazın yer aldığı tahmin ediliyor. Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre, ülke şu anda en çok tercih edilen kripto madenciliği noktalarından biri olarak ABD’nin hemen arkasında ikinci sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda yetkililer, Kazakistan’ın en önemli kömür yakıtlı elektrik santrallerinin acil durum ile karşı karşıya kaldığını açıkladı. Acil durum nedeniyle devre dışı bırakılan elektrik santralleri, Kazakistan Enerji Bakanlığı’nı harekete geçirdi. İlk olarak kripto para madencilik çiftliklerine iki yıl boyunca 100 MW kotası koyacağını açıklayan Kazakistan Enerji Bakanlığı, ekonomik nedenlerden dolayı geri adım atmak zorunda kaldı.

Kazakistan’da kripto para madenciliği için belirli şartların yerine getirilip madencilerin kayıt altına alınması gerekiyor. Yetkililer, elektrik sorununun kayıt dışı kripto para madencilerinden kaynaklandığını açıkladı. 2022 yılından itibaren Kazakistan, yasalara uygun bir şekilde madencilik faaliyeti yürüten kişi ve kurumlara ödeme yapacağını duyurdu.