Kripto para ve hisse yatırımlarında sıkça adı duyulan stop limit nedir ve nasıl yapılır, örneğiyle açıkladık.

Kripto paralar son yıllarda internetin arka planında yaşamaktan çıkıp günümüz finans dünyasının bir parçası oldu. Ülkemizde de kripto para yatırımı yapan ya da yapmayı düşünen milyonlarca insan var. Hisse senedi ya da kripto para fark etmez, yatırımcı konumunda olduğunuzda bilmeniz gereken bazı kavramlar var. Bunlardan biri olan Stop limit nedir, anlattık.

Kripto paralarda stop limit nedir?

Kripto paralara yatırım yapma aşamasında sıkça adı geçen stop terimi, yatırımlar için hayati önem taşımaktadır. Yatırımcıların çok işine yarayan bu terimi basit bir örnekle açıklamamız mümkün. Örneğin, fiyatı 1000 dolar olan bir kripto para satın aldınız. Eğer 900 dolar için stop limit kaydı girerseniz, o kripto paranın değeri 900 doların altına düştüğünde otomatik olarak cüzdanınızdaki varlık satılır. Yüksek değer kayıplarını önlemek için sezilerinizi kullanarak stop limit koymak sizin elinizde.

Stop limit nedir
Stop limit nedir

Elbette bu her zaman mantıklı bir hareket olmuyor. Kripto para dünyası risklidir ve bu hep böyle olacak. Aldığınız kripto paranın bir dalgalanma sonucu 800 dolara düşüp ardından 1200 dolara çıkması da ihtimal dahilinde bir senaryodur. Burada nasıl bir yol izleyeceğiniz size kalmış. Eğer stop limitleri, para akışınıza uygun olarak kullanırsanız yüksek zararlardan kurtulmuş da olabilirsiniz.

Kripto para yatırımlarında bunun gibi pek çok kavram var. Eğer bir yatırımcı olmayı düşünüyorsanız ilk adımları atmadan önce finans hakkında temel bilgiye sahip olmanız en iyisi olabilir.

Stop limit nasıl yapılır?

Kullandığınız borsaya göre bu işlemin nasıl yapılabildiği değişmektedir. En popüler kripto para borsası olan Binance’de bu işlem şu adımlarla yapılabiliyor:

  1. Satış stop limiti ayarlamak istediğiniz paranın sayfasına gidin.
  2. Satış sekmesini açtıktan sonra üst kısımdan ‘Stop limit‘ seçeneğini seçin.
  3. Limit fiyatınızı belirleyin ve limite gelindiğinde kaç biriminizin satılacağını seçin.
  4. Her şeyin doğru olduğundan emin olduktan sonra emri onaylayın.
Stop limit nedir
Stop limit nedir

Bu basit adımlarla bir stop limit oluşturabilirsiniz. Eğer sizin istediğiniz satmak değil almak ise, bu adımlarda ilerlerken alış seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Sorumluluk reddi beyanı: iwirweb.com’un bu içeriği, yatırım tavsiyesi ya da önerisi niteliğinde değildir. Bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.