Sosyal medya

Kullanıcı verilerini izinsiz paylaşan WhatsApp’a dava açıldı

1482236667_whatsapp.png

Kullanıcı verilerini Facebook ile izinsiz paylaşan WhatsApp’a Alamanya’da dava açıldı.

Facebook’a ait mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a, kullanıcı verilerinin sosyal ağ ile toplanması ve paylaşılması gerekçesiyle Almanya’da dava açılıyor. Bu eylem, WhatsApp’ın Ağustos 2016’daki kararıyla kullanıcıların telefon numaralarını Facebook sistemleriyle ilişkilendirmeye ve “temel metrikleri” izlemeye karar vermesinden kaynaklanıyor. 

Görünüşe göre WhatsApp, kullanıcıların telefon numaralarını, WhatsApp kullanıcıları olmasalar da Facebook’a gönderiyor. Ayrıca, WhatsApp kullanıcıları,  Facebook’da reklamları hedeflemek için kullanıcı verilerini kullanma programı ve arkadaşlarla verilerin tamamen paylaşılmasını durdurma seçeneğine sahip değiller.

Hükümet organları Eylül ayında, Facebook’a WhatsApp kullanıcı verilerini Almanya’da toplamayı ve depolamayı durdurmasını emretti ve Aralık ayında Avrupa Komisyonu, sosyal ağın “yanlış veya yanıltıcı bilgi” verdiği suçlamasıyla ilgili görüştü. Şimdi ise Alman Tüketici Örgütü Federasyonu, veri paylaşımını durdurmak ve Facebook’daki tüm verileri silmek için önlem almak istiyor ve Alman WhatsApp kullanıcılarının güvenini kötüye kullanmakla ilgili şirketleri suçluyor.

WhatsApp, gizlilik politikasının ve şartlarının kurulan yasalar ve AB düzenleyici yönergeler ile uyumlu olduğunu ileri sürmektedir.

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com