ABD 5. Devre Temyiz Mahkemesi, kullanıcıların sosyal medya şirketlerine dava açmasına izin veren tartışmalı bir Teksas yasasını yürürlüğe koydu. Houston Public Media’nın belirttiği gibi, Texas, Donald Trump da dahil olmak üzere yüksek profilli muhafazakarların sosyal medya web sitelerinde engellenmesinin ardından geçen yıl HB 20’yi tanıttı. Bir federal yargıç, Aralık ayında HB 20’yi geçici tedbir kararı altına aldı, ancak bu tedbir şimdi durduruldu.

Yasaya göre kullanıcılar, siyasi görüşleri nedeniyle yasaklandıklarını düşünmeleri halinde Facebook ve Twitter gibi aylık 50 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan büyük sosyal medya platformlarına dava açabilecek. HB 20, sosyal ağların “kullanıcının veya başka bir kişinin bakış açısına” dayalı olarak içeriği kaldırmasını veya kısıtlamasını da yasaklar.

Ticaret sektörü grupları NetChoice ve Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği (CCIA) geçen yıl yasaya karşı bir tedbir kararı almayı başardı. HB 20’nin sosyal ağlarda yanlış bilgilerin ve nefret söyleminin yayılmasına yol açacağını ve ayrıca web sitelerinin İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini savundular. Davaya bakan federal yargıç, sosyal ağların Birinci Değişiklik kapsamında içeriği denetleme hakkına sahip olduğunu kabul etti ve ayrıca yasanın bazı bölümlerinin “yasaklayıcı bir şekilde belirsiz” olduğunu söyledi.

Teksas tarafından yapılan temyiz duruşmasında eyalet avukatları, sosyal medya platformlarının “modern zamanların kamusal meydanları” olduğunu savundu. Bu, sakıncalı buldukları içeriği barındırmalarının gerekebileceği ve belirli bakış açılarını sansürlemelerinin yasaklanabileceği anlamına gelir. 5. Bölge yargıçları Teksas’ın yanında yer aldı, hatta bir tanesi duruşma sırasında ticaret gruplarına Twitter gibi sosyal ağların web siteleri değil, bunun yerine “internet sağlayıcıları” olduğunu söyledi.

NetChoice avukatı Chris Marchese, HB 20’yi Twitter’da “İlk Değişikliğe yönelik bir saldırı” ve “anayasal olarak baştan aşağı çürümüş” olarak nitelendirdi. Ticaret grupları derhal temyize gitmeyi planlıyor, ancak şimdilik HB 20 tamamen yürürlükte.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın