Lee Kun-Hee kimdir?

0
2

Lee Kun-hee Samsung’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Güney Koreli işadamı. Samsung’un kurucusu Lee Byung-chul’un üçüncü oğlu olup tahmini 40,8 milyar dolarlık toplam serveti ile dünyanın en zengin kişileri arasındadır.

Lee Kun-hee, 9 Ocak 1942 tarihinde Lee Byung-chul’un çocuğu olarak doğar. 1968 yılında Samsung’a katıldı ve Aralık 1987 tarihindeki iş gününde Lee Byung-chul’un ölümünün ardından başına geçti.

Lee Kun-hee’nin önderliğinde Samsung, ucuz ürünler üreten bir şirketten büyük bir uluslararası güce ve dünya çapında en önemli Asya markalarından birine dönüştü. Grubun iştiraklerinden biri olan Samsung Electronics, günümüzde dünyanın lider yarı iletken geliştiricileri ve üreticilerinden biridir ve 2007 yılında Fortune dergisinin dünyanın en büyük 100 şirketi listesinde yer aldı. Samsung’un düşük fon skandalı nedeniyle Nisan 2008 tarihinde istifa etse de 24 Mart 2010’da tekrar şirketin başına geçti. 2014 yılında kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 2014 yılında Lee Kun-hee, oğlu Lee Jae-yong ile birlikte Forbes Dergisi tarafından dünyanın 35. en güçlü kişisi ve en güçlü Koreli ilan edildi.

Lee Kun-hee 25 Ekim 2020’de Seoul, Güney Kore’de akciğer kanserine yenik düşerek 78 yaşında ölmüştür.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.