Çinli teknoloji şirketi Lenovo, 6 yıl aradan sonra ilk kez zarar ettiğini duyurdu. Lenovo’nun neden zarar ettiğine dair detaylar haberimizde..

Ülkemizde bilgisayar sektöründeki etkinliğiyle kendinden söz ettiren Çin menşeili teknoloji şirketi Lenovo, 6 yıllık bir sürecin ardından ilk kez zarar ettiğini duyurdu. Bu zararın oluşmasının arkasında yatan sebep hiç kuşkusuz ki telefon sektöründe etkin bir rol oynamak için yaptıkları çalışmalar oldu.

Yıllardır herhangi bir sorun yaşamayan Lenovo, son yılların hareketlenen telefon sektöründe yer edinmek adına yaptığı yatırımlar nedeniyle mali yılını ikinci çeyreğinde 714 milyon dolar net zarar ettiğini açıkladı. Bu zararı Lenovo’nun Motorola‘yı satın alırken yaptığı masraflar ve elde kalan300 Milyon dolar değerindeki telefonlar oluşturuyor.

Lenovo’nun iddialı olduğu bilgisayar sektöründe ise işlerin yolunda gittiğini söylemek yanlış olmaz. Şirketin paylaştığı bilgilere göre Lenovo%17 oranında küçülmeye gittiği bilgisayar sektöründe satışları geçen seneye göre arttırarak 12.2 milyar dolara çıkarmayı başarmış.

Lenovo’nun Motorola’ya karşı bakışı ise oldukça olumlu. Motorola sayesinde telefon pazarında etkin bir yer edineceklerine kesin gözüyle bakan Lenovo, ilerleyen dönemlerde kar etmek için çalışmalarını sürdürüyor.