Apple’ın geçtiğimiz haftalarda yayınladığı macOS Monterey güncellemesi, eski Mac bilgisayarlarında yeni sorunlara yol açtı.

macOS Monterey’i piyasaya süren Apple’ın başı sorunlardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz haftalarda herkese açık olarak sunulan güncelleme, hata üstüne hatalarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak kullanıcıların USB HUB ile ilgili sorunlar yaşadığı bildirilirken, şimdi ise buna bir yenisi daha eklendi.

Çeşitli forumlardan bildirilen şikayetlere göre macOS Monterey, USB hatasının ardından şimdi de çökme gibi sorunlarıyla karşı karşıya.

macOS Monterey, eski Mac’ler de çökme sorunlarına neden oluyor

Apple’ın kısa süre önce piyasaya sürdüğü macOS Montrey sürümü, forumlardan gelen kullanıcı bildirimlerine göre bazı bilgisayarlarda ciddi sorunlara neden oluyor. Raporlara göre bu sürüme sahip olan eski Mac bilgisayarlar, çökme sorunları yaşıyor ve kullanılamaz hale geliyor.

Aslında benzer durum daha önce MacBook Pro modelinde yine görülmüştü. Geçtiğimiz yıl yayınlanan macOS Big Sur güncellemesi, MacBook Pro’lar da yine can sıkan sorunları yaşamıştı. Şimdi ise aynı kaderi eski Mac bilgisayarlar macOS Monterey sürümünde de yaşıyor.

Apple Destek Topluluklarında bu yönde oluşan şikayetler epey birikti. Onlarca kişi Mac’lerini yeni Monterey sürümüne güncellerken çökme sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi. Aynı sorunu yaşayan kullanıcıların bir kısmı da durumu Twitter da paylaştığı gönderiler ile kanıtladı.

Reddit formundaki bir raporda ise macOS Monterey’in, 2017 model iMac’i kullanılamaz hale getirdiğine dair konular açıldı. Bu sürüme yükseltilen iMac, kullanıcıya sistemin yeniden başlatılmasıyla ilgili bildirim gösteriyor ve onay alması durumunda da bu komutu yerini getirmiyor.

Apple ise bu konu hakkında bir açıklama henüz yapmadı. Şirket sadece yayınladığı bir destek belgesinde; ‘MacOS güncellemesi ya da yükseltmesi sırasında elektrik kesilmesi durumunda, ürün yazılımının geri yüklenmesi gerektiği’ sözlerine yer verdi.

Dolayısıyla şu anki yaşanan sorunda da bu yolu takip etmek geçici bir çözüm olacaktır. Yeni düzeltme güncellemesi yayınlanana kadar kullanıcılar, eski sürüme dönüş yaparak bu sorundan geçicide olsa kurtulabilir. Tabii kalıcı çözüm de önümüzdeki günlerde yayınlanacak güncelleme ile gelecektir.